Ruzvelt moli Hitlera za mir 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Predsednik Sjedinjenih Američkih Država F. D. Ruzvelt uputio je apel za mir vođi Rajha Hitleru i predsednku Poljske Mošćickom, piše list Vreme na današnji dan pre 80 godina.

Predsednik u svom apelu predlaže tri metoda da bi se izbegao rat: neposredne pregovore, upućivanje spora nepristrasnoj arbitraži i zajednički pristanak oba državna poglavara u cilju usvajanja procedure za izmirenje.

Predsednik Ruzvelt ističe da je vlada SAD-a ubeđena da se sva sporna pitanja mogu uvek rešavati miroljubivim sredstvima, ako postoji volja sa obe strane.Ruzvelt moli Hitlera za mir 2

On se, kako u pismu navodi, sada obraća Hitleru u nadi da će u njemu naći saradnika u težnjama da se svet spase od teških posledica katastrofe koja bi mogla da nastupi.

Vreme takođe piše o nemačkim izbeglicama koje i dalje masovno beže iz Poljske u Nemačku.

Sa druge strane, na dva mesta na granici u Gornjoj Šleziji nemački odredi su prešli na Poljsku teritoriju, usled čega je došlo do više incidenata, prenosi Vreme.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Pravda 26. avgusta 1939. godina prenosi Tajmsov tekst po kome i dalje postoji nada za mirno rešenje problema i izbegavanje rata.

Ruzvelt moli Hitlera za mir 3U svom današnjem uvodnom članku, Tajms joše jednom razmatra mogućnost mirnog rešenja trenutne zategnutosti, prenosi Pravda.

Bilo bi besmisleno, kaže se u članku, ignorisati teškoće koje stoje na putu jednom mirnom rešenju, ali ne treba još uvek gubiti nadu, jer se razni pokušaji za miroljubivo rešenje koji su već preuzeti (poput Ruzveltove poslanie), i dalje mogu uroditi plodom.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari