Samo za jednu knjigu 700 dinara 1

– Na listi sa koje će učitelji i nastavnici osnovnih škola birati udžbenike po kojima će raditi tri naredne školske godine nalazi se čak 1.193 udžbeničkih kompleta, u kojima je 2.255 udžbeničkih jedinica. Prosečna cena kompleta po predmetu iznosi 1.375 dinara, dok knjiga, koja u proseku ima 118 strana, košta 727 dinara, pokazuje statistika Ministarstva prosvete. Ako bi neko želeo da kupi sve naslove koji su se našli na listi, na svim jezicima, za sve razrede i predmete, trebalo bi da izdvoji više od 1,6 miliona dinara i da pripremi police za 266.708 stranica knjiga.

Za izdavače je najinspirativnija bila matematika, jer je za taj predmet na srpskom i jezicima nacionalnih manjina u ponudi čak 160 kompleta, koji najčešće čine udžbenik i radna sveska ili zbirka zadataka. Za komplet, koji u proseku ima 324 stranica, treba izdvojiti 1.440 dinara. Najskuplji, ali i najdeblji je komplet za srpski jezik (427 strana), u kome su u većini razreda čitanka, gramatika i radna sveska, a košta u proseku 2.116. dinara. Izdavači su pripremili 120 kompleta za engleski jezik, a na listi se nalazi i više od 100 različitih udžbenika za muzičko, kao i 88 kompleta za likovno.

U važećem planu udžbenika, obavezan deo kompleta za istoriju i geografiju su osnovni udžbenik i radna sveska, koje treba platiti od 1.300 do 1.500 dinara. Toliko košta i komplet za biologiju, u kome radna sveska nije predviđena u planu, ali je u ponudi gotovo svih izdavačkih kuća. Jedna od najskupljih stavki je i komplet za predmet tehničko i informatičko obrazovanje, jer đaci pored udžbenika i radne sveske moraju da kupe i materijal za konstruktorsko modelovanje, a sve to košta preko 2.500 dinara.

Najveći broj udžbeničkih kompleta, čak 496 pripremio je Zavod za udžbenike, što ne čudi s obzirom da je javni izdavač jedini obavezan da pripremi sve naslove na jezicima nacionalnih manjina i za sve kategorije učenika. Sledi Klet sa 162 kompleta, BIGZ sa 97, Kreativni sa 77, pa Eduka i Novi Logos sa po 59.

U prilog tezi da pisci udžbenika i izdavači vrlo kreativno tumače nastavni program svedoče i primeri da, recimo, gradivo iz geografije za peti razred može da se „spakuje“ na 96 (Zavod za udžbenike), ali i na 160 strana (Intersistem), dok debljine radnih svezaka variraju od 41 (Novi Logos) do 96 strana (BIGZ), ali im je cena slična. Da obim ne utiče na cenu školskih knjiga pokazuje i istorija za sedmi razred, koju dve različite izdavačke kuće prodaju po 850 dinara, s tim što Kletov udžbenik ima 160, a BIGZ-ov 280 strana. Edukina radna sveska za taj predmet ima 64 strane, a BIGZ-ova 169, ali obe koštaju po 590 dinara.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari