SANU ograničila broj akademika 1Foto: Digiteam SANU

Sa 81 glasom „za“ od 91 prisutnog akademika, Skupština Srpske akademije nauka i umetnosti je odlučila da broj članova u svojim odeljenima ograniči na 25, kako bi se rešio problem neravnoteže, koji postoji između njenog članstva u prirodnim, tehničkim i medicinskim naukama u odnosu na društvene, humanističke nauke i umetnost.

 Vladimir Kostić, predsednik SANU, obećao je da je to „jednokratno rešenje zbog predstojeće izborne 2018. godine u Akademiji“. On je najavio da bi već na jesen – u septembru i oktobru 2017. treba da počne rasprava o strukturnim promenama u SANU.

 Povodom predloga pojedinih akademika da se izglasan „numerus clausus“ – ograničenje članstva, stavi van snage odmah posle izbora u SANU 2018, Kostić je objasnio da je za to potrebna nova skupštinska odluka. U diskusiji o ovoj promeni Statuta SANU uključila su se četiri akademika, računajući i predsedavajućeg Kostića.

Akademik Vladimir Kanjuh ocenio je da je „numerus clausus“ nepotreban i čak problematičan za odeljenja koja nemaju problem sa članstvom. On je upozorio da bi usvajanje ovakvog modela „doveo do teških društvenih lomova i nezadovoljstva mladih Akademijom“. Kanjuh je podsetio da su se pojedina odeljenja, poput društvenih i istorijskih nauka, ranije podelila zbog neslaganja njihovih istaknutih članova“ i pozvao na „napuštanje pogubnih animoziteta“ među članstvom SANU kako bi se kroz naredna dva, tri izborna ciklusa broj članova u Odeljenju društvenih nauka povećao.
Na primedbu Vladimira Kostića da princip ograničenja članova postoji i u Rimokatoličkoj crkvi, koja je starija institucija od SANU, Kanjuh je upitao predsednika Akademije šta to znači i da li je sledeći korak unijaćenje.

– Nema unijaćenja ni pokatoličavanja. Držimo se sopstvene vere. Zaboravljate da se obraćate nekom ko je potomak svešteničkih porodica sa obe strane – uzvratio je akademik Kostić.

Skupština akademika je donela odluku o osnivanju Audiovizuelnog arhiva i Centra za digitalizaciju SANU, kao nove jedinice u Akademiji, za koju je Vlada Srbije obezbedila tri miliona evra za naredne tri godine rada. Vladimir Kostić je, negirajući navode u medijima, izjavio da nova jedinica ni na koji način ne ugrožava postojeći Arhiv SANU.

Na skupštini usvojene su i Smernice za izbor dopisnih članova SANU, utvrđen je plan i program rada u 2017, a između ostalog, potvrđen je izbor akademika Ninoslava Stojadinovića za predsednika Ogranka SANU u Nišu. Za dnevnim redom predviđenu diskusiju niko od učesnika redovne Skupštine SANU nije bio zainteresovan.

Opasna promena zakona

Akademik Kanjuh tražio je da se u Statut vrati institucija „člana van radnog sastava SANU“, čije je izbacivanje iz ovog dokumenta nazvao „antisrpskim činom“ kojim je prekinuta veza između Akademije i dijaspore. U tome ga je podržao i akademik Ivan Jevtić. Vladimir Kostić objasnio je da je to pitanje vezano za Zakon o SANU, usvojen u Skupštini Srbije 2010, koji ne poznaje instituciju člana van radnog sastava i upozorio da bi u sadašnjim okolnostima pokretanje promene tog zakona bilo komplikovano, pa čak i opasno po SANU.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari