Seksualno i reproduktivno zdravlje veliki problem u romskoj populaciji i kod osoba sa invaliditetom 1Foto: Pixabay/stevepb

Predstavnica Romskog ženskog centra „Bibija“ Svetlana Ilić izjavila je danas da je „seksualno i reproduktivno zdravlje Roma ogroman problem, i kada se radi o onima koji žive u naseljima u blizini centra Beograda“.

Ilić je na onlajn panelu „Razgovarajmo o seksualnom i reproduktivnom zdravlju i pravima“ u organizaciji UNDP u Srbiji rekla da se „dešava i dalje da se žene poradjaju kod kuće same, da ne kontrolišu trudnoću, i da ne koriste kontracepciju jer je to jedna tabu tema“.

„Jedna romkinja je imala 35 abortusa, imamo devojčicu koja je rodila sa 12 godina, dečake i devojčice koji stupaju u rane brakove sa 13 i 14 godina“, rekla je Ilić i dodala da rani brakovi kod Roma „nisu tradicija nego posledica siromaštva i neznanja“.

Ilić je rekla da „ima puno porodica koje nekontrolisano radjaju decu, sve vreme dok su žene reproduktivno zrele, kao i da je zdravlje tih žena užasno ugroženo“.

„Žene koje su udate i imaju porodicu smatraju da im to ne treba“, rekla je Ilić.

Predstavnica kancelarije Poverenika za zaštitu ravnopravnosti Tatjana Prijić je rekla da se, na osnovu pritužbi gradjana, dolazi do zaključka da su neke kategorije žena u Srbiji u diskriminisanijem položaju kada su u pitanju seksualna i reproduktivna prava, medju kojima su osobe sa invaliditetom, kao i da problem postoji kod žena iz romske populacije.

Prijić je rekla da su nekim ženama sa invalidetetom „oduzimana deca i smeštana tamo gde se smeštaju deca koja su pretprela nasilje, iako ta deca nisu pretrpela nasilje“.

Ona je rekla i da seksualno uznemiravanje „nije retko, naročito na radnom mestu“, kao i da je veliki problem što se „žene i dalje stide da ga prijave, ili se boje posledica koje mogu nastati nakon prijave“.

„Svaki ovakav primer koji se reši presudom treba da postane ohrabrujući primer za druge“, rekla je Prijić.

Stalna koordinatorka UN u Srbiji Fransoa Žakob je rekla da je „pravo na seksualno i reproduktivno zdravlje osnovno ljudsko pravo“ i da žene moraju da donose odluke o svom zdravlju bez straha.

Žakob je dodala da je osnovni preduslov za to „puna imlementacija“ zakona, o zabrani diskriminacije i o rodnoj ravnopravnosti.

„Istraživanja pokazuju da žene iz odredjenih grupa u ruralnim uslovima nemaju uslove da dodju do osnovnih prava“, kazala je Žakob i dodala da je osnovni princip za očuvanje seksualnog i reproduktivnog zdravlja žena pristupnost medicinskih usluga i informacija o tome.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari