Severna Koreja je zapretila da će ponovo pokrenuti nuklearnu centralu za proizvodnju plutonijuma, jer oseća da više može da dobije putem politike sračunatog rizika, nego od pomoći koju bi mogla da izgubi, saopštili su danas analitičari. Svaki korak koji Severna Koreja učini u pokušaju da ponovo pokrene nuklearnu centralu Jongbjon, podstiče regionalne sile na pronalaženje načina da se Pjongjang vrati za pregovarački sto, smatraju analitičari.

Međunarodna atomska agencija saopštila je nedavno da je Severna Koreja proterala posmatrače UN iz Jongbiona i da planira da ga ponovo aktivira sledeće nedelje, čime će sporazum razoružanje-za-pomoć vratiti na početak i izvršiti pritisak na Vašington.

Severna Koreja je u novembru 2007. počela sa demontiranjem Jongbjona, što je bio deo sporazuma postignutog sa Kinom, Japanom, Rusijom, Južnom Korejom i SAD, da ta nuklearna centrala bude stavljena van pogona na najmanje godinu dana. Analitičari smatraju da se Severna Koreja sada odlučila na korak ponovnog osposobljavanja svoje nuklearne centrale jer oseća da je Bušova administracija oslabila, suočena sa ekonomskom krizom kod kuće i diplomatskim sporom sa Rusijom, kada se radi o spoljnoj politici. Bušov kabinet bi možda bio voljan da ponudi poslednje povlastice Pjongjangu pred kraj svog mandata, a ako to ne učini, Severna Koreja će imati jaču pregovaračku poziciju kada novi predsednik preuzme funkciju u januaru 2009. „Buš, koji se nada da će povratiti reputaciju sa nuklearnim razoružanjem Severne Koreje, zaista je u problemu, a Severna Koreja neće propustiti šansu da izvrši dodatni pritisak na njega“, rekao je Park Jong-ho iz korejskog Instituta za nacionalno jedinstvo.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari