Slučaj Novosti: Sporo, dugo i nejasno 1Foto: Aleksandar Veljković

Uprkos obavezi države da se povuče iz vlasništva u medijima, slučaj Kompanije Novosti pokazuje da je na delu suprotan proces – kroz postupak reorganizacije država može da poveća svoj vlasnički udeo, piše BIRN.

O statusu Kompanije Novosti, u kojoj je gotovo nemoguće razmrsiti vlasničku strukturu, kako je to više puta u poslednjih pet godina ponavljao Aleksandar Vučić, ranije predsednik Vlade Srbije, a danas šef države, trebalo bi da bude odlučeno 6. jula 2018.
Kako navode, pred Privrednim sudom u toku je proces koji bi trebalo da dovede do odluke da li će firma ići u stečaj ili će se usvojiti treća verzija unapred pripremljenog plana reorganizacije koji pruža mogućnost pretvaranja dugova u kapital.

Prema Zakonu o javnom informisanju i medijima iz 2014. godine, država je medije trebalo da napusti do 1. jula 2015. godine.BIRN navodi da je predstečajni postupak za Novosti pokrenut je još u septembru 2017. godine. U međuvremenu, dug firme koja je u višemesečnoj blokadi se gomila.
„Kupovina vremena“ –  tako su stručnjaci ocenili prve dve verzije plana koji nije bio prihvatljiv za poverioce.
Ni u jednoj verziji ne vidi se problematični paket akcija u vlasništvu biznismena Milana Beka. On je postao većinski vlasnik Novosti 2006. godine kada je preko tri svoje of-šor kompanije kupio paket akcija koje su mu omogućavale kontrolu nad firmom. Beko poseduje 62.3 odsto kompanije, dok je država vlasnik 29.5 procenata.
Ceo tekst na sajtu javno.rs.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari