Nismo znali ko je naložio, niti ko je izvršio ubistvo Slavka Ćuruvije, ali smo znali da je „služba“ obavila logističku pripremu i da je nakon ubistva počistila dokaze.

To je rekao danas u Specijanom sudu Zoran Stijović, bivši pomoćnik načelnika beogradskog centra Resora državne bezednosti (RDB), nastavljajući svedočenje koje se vodi zbog ubistva novinara Slavka Ćuruvije.

Do ovog zaključka Stijović je, kako je naveo, došao na osnovu razgovora koje je u julu 2001. godine vodio sa operativcima RDB-a dok je istraživao slučaj.

Zoran Stijović je istakao da je prilikom analize dosijea Slavka Ćuruvije ustanovio da nedostaju delovi tog dokumenta.

– Mi pouzdano znamo da su u noći između 7. i 8. oktobra 2000. godine uništavana dokumenta iz RDB-a, pa sam iz toga zaključio da je to bio slučaj i sa dokumentima iz Ćuruvijinog dosijea – naveo je Stijović. Ipak, pritisnut pitanjima advokata odbrane bio je prinuđen da prizna da ne može da garantuje da su dokumenti iz dosijea uništavani.

Govoreći o „dosijeu Ćuran“, izveštaju o tajnom praćenju Slavka Ćuruvije koji je 2001. godine objavljen u medijima, Stijović je naveo da je imao sumnje da je taj dokument iznesen iz službe.

– Imali smo informacije da je taj dosije nuđen nekim medijima na objavljivanje i da je na kraju pušten u Blicu, preko posredovanja direktorke Fonda za humanitarno pravo Nataše Kandić – kazao je Stijović, dodajući da se objavljivanje „dosijea Ćuran“ podudaralo sa izlaskom iz zatvora Vladimira Nikolića, koji je u vreme ubistva Slavka Ćuruvije bio načelnik odeljenja analitike beogradskog centra RDB-a.

Upitan o pretnjama sa kojima se suočavao zbog istrage ubistva Ćuruvije, Stijović je istakao da su one usledile nakon hapšenja Milana Radonjića.

– U tom periodu smo presreli komunikaciju ljudi iz kriminogenih sredina koji su se interesovali za istragu slučaja Ćuruvija. Tada smo i saznali informaciju da je za moju likvidaciju bio angažovan Nikola Ločnar, bivši pripadnik Jedinice za specijalne operacije i moj prijatelj, kao i dvojica pucača iz Bosne. Sve vreme se podmeće ta verzija, a taj čovek nije imao nikakve veze sa tim – naveo je Stijović. Na pitanje Milana Radonjića, kakve veze on ima sa tim, Stijović je rekao da je sve to počelo da se dešava nakon njegovog hapšenja.

Novinar i vlasnik listova Dnevni telegraf i Evropljanin Slavko Ćuruvije je ubijen 11. aprila 1999. godine u Beogradu. Za organizaciju njegovog ubistva optuženi su bivši načelnik RDB-a Rade Marković i nekadašnji načelnik beogradskog centra RDB-a Milan Radonjić. Kao neposredni izvršilac tereti se rezervni pripadnik RDB-a Miroslav Kurak, koji je u bekstvu, a prema navodima optužnice, u izvršenju mu je pomagao bivši glavni inspektor Druge uprave RDB-a Ratko Romić.

Koštuničin revanšizam

Stijović je naglasio da je zbog istraga koje je vodio o uništavanju dokumentacije službe, kao i nestanku dosijea petnaestak političkih ličnosti, „od Koštunice naniže“, bio žrtva revanšizma. „Nakon formiranja Koštuničine Vlade 2004. godine sam bez ikakvog papira smenjen sa mesta ponoćnika načelnika beogradskog centra RDB-a i postavljen na jedno od najnižinh mesta u SUP Beograd“, kazao je Stijović.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari