Kontroverze i nelogičnosti bosansko-hercegovačkog izbornog sistema mogle bi definitivno da se zaoštre i slome, ali i njegove promene prelome na slučaju dva poslanika iz Kantona Sarajevo. Haris Pleho i Rasim Smajić, članovi Bosanske stranke, mnogo su zabavili medije u BiH kad su se nedavno izjasnili kao Srbi da bi u Domu naroda BiH popunili ustavom i zakonom propisanu srpsku kvotu.


Prema pisanju bosansko-hercegovačnih medija zakon ne brani da se građanin na jednim izborima izjasni kao pripadnik jednog, na drugim kao pripadnik drugog naroda, a na trećim kao „ostali“.

Glas Srpske, pozivajući se na neimenovanog sagovornika bliskog bezbednosnim službama, tvrdi da će dvojicu poslanika pod lupu staviti Agencija za istrage i zaštitu (SIPA) BiH!

Sagovornik na koga se poziva Glas Srpske tvrdi da SIPA proverava da li su Pleho i Smajić, upisujući se u kandidatsku listu Centralne izborne komisije BiH kao Srbi samo da bi zauzeli pozicije koje po ustavu pripadaju srpskom narodu, izvršili krivično delo. Glas Srpske tvrdi da je Haris Pleho trenutno odbornik u Gradskom veću Sarajeva sa liste-ostalih.

„Ako se ustanovi da su se na poslednjem popisu stanovništva izjasnili kao Bošnjaci ili pripadnici drugih naroda, osim srpskog, a zatim dokaže da su se u svrhu ostvarivanja koristi lažno izjasnili kao Srbi, to je krivično djelo“, tvrdi taj neimenovani sagovornik i dodaje da su u tom slučaju Pleho i Smajić uskratili pozicije legitimnim srpskim predstavnicima i narušili nacionalni paritet u Parlamentu FBiH koji je zagarantovan Ustavom.

Ovde slučaj Pleho-Smajić prerasta bosansko-hercegovački značaj jer, pred svaki popis stanovništva, građanima se, bar u Srbiji, šalju kategorične poruke da će podaci iz popisa biti korišćeni samo u statističke svrhe. Da li dovođenje u vezu sa krivičnim delom i uključivanje bezbednosnih službi, ovaj statistički stav stavlja van snage?

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari