Dok tovari municiju u magacine gde se nalazi veliki broj, automatskih pušaka AK-47 mladi bombaš samoubica pred kamerom kaže: „Džihad je pravi“. „Nema načina na koji možete razumeti lepotu džihada ukoliko ne pristupite njegovim redovima“.

Da li Somalija postaje potencijalno novi opasni magnet za terorizam, pitanje je aktuelizovano u posednjih nekoliko nedelja intenziviranjem aktivnosti radikalne islamske milicije Al Šabab, koju predvode Somalisti. Licem prekrivenim skarfom, ovaj mladi čovek pita se kako neko može da se usudi da kod kuće na televiziji gleda kako ubijaju muslimane. Ovaj video snimak bili su poslednji trenuci bombaša samoubice i deo propagande islamističke milicije, čiji koreni nisu u Avganistanu, Iraku i Pakistanu, već u Somaliji, ratom pogođenoj državi na zapadu Afrike.

Al Šabab, radilkalni islamski pokret koji predvode Somalisti trenirani u Avganistanu, vezuju za Al Kaidu. Grupa se bori protiv krhke prelazne vlade Somalije, koju podržavaju Zapad i UN. Bore se za uvođenje islamskog zakona u Somaliji preko brutalnih taktika ponašanja. Ono što Zapad dodatno zabrinjava jeste da li je ovaj pokret izgradio međunarodnu mrežu regruta u somalskim zajednicama na Zapadu.

Antiteroristička istraga sprovedena u Americi pokazala je da je nekoliko desetina mladih Amerikanaca somalskog porekla pristupilo redovima Al Šababa. Stručnjaci se plaše da dok zapadne snage svoju pažnju usmeravaju na Al Kaidu, Somalija polako postaje utočište za teroriste i kampove džihadista. Često se ističe da je Somalija postala rival Avganistanu kada je reč o terorizmu.

Za 18 godina od pada režima diktatora Mohameda Bare, Somalija je bez efikasne centralne vlade. Građanski rat je odneo desetinu procenata populacije, dok su milioni otišli u inostranstvo u begu od nasilja.

Al Šabab pokret, na arapskom znači mladi, kontroliše veći deo južnog i centralnog dela Somalije od 2006. Pojedini stručnjaci kažu da je američka spoljna politika doprinela radikalizaciji procesa među somalskom dijasporom kada je Vašington 2006. podržao etiopsku invaziju na Somaliju. Za mnoge Somalce, kako u zemlji tako i u inostranstvu, Al Šabab je legitimni oslobodilački pokret protiv etiopske okupacije.

Mark Bredburi, uticajni analitičar specijalizovan za Somaliju, kaže da je zapadna podrška Etiopskoj intervenciji bila odlučujuća tačka. „To je dovelo do eskalacije situacije. Al Kaida koja je u ovom delu sveta bila relativno mirna, progovorila je“.

Iako zaokupljena ratištima u Iraku i Avganistanu, Amerika dobro pamti i seća se katastrofalne borbe u Mogadišu 1993, događaja koji su poslužili kao inspiracija za holivuodski film „Pad crnog jastreba“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari