Šomburg: Zatvaranje tribunala je greška 1

Haški tribunal ima velike zasluge za međunarodno pravosuđe, neke odluke suda ne mogu da razumem, i verujem da je najveća greška što se sud zatvara – prerano, izjavio je za Dojče vele (DW) bivši sudija Tribunala Volfgang Šomburg.

Komentarišući samubistvo Slobodana Praljka u sudnici tokom izricanja presude sudija Šomburg je to pre svega ocenio kao tragediju. Prema njegovom mišljenju to će morati da se istraži i transparentno razjasni.

„Kako je došlo do toga, kako je optuženik, sada i osuđenik, mogao doći do ovakve supstance, kako se ona mogla naći kod njega. To će biti predmet zasebne istrage, ali sada to nije u fokusu, u fokusu je šta ova smrt znači za Međunarodni sud za bivšu Jugoslaviju“.

Sudija Šomburg smatra da ona ništa ne menja u položaju ovoga suda. „Setimo se da smo imali već situacije na u kojima se pretilo samoubistvom, štrajkovalo glađu. To će još morati da bude rasvetljeno, kao i pitanje da li je Slobodan Praljak to uradio iz ličnog poriva ili ga je neko naveo. Sve će to morati da bude razjašnjeno jer je ovo prvi ovakav slučaj u 25-godišnjoj istoriji ovoga suda“.

Komentarišući veliko ogorčenje u Hrvatskoj zbog indirektne osude za učešče u zločinačkom poduhvatu hrvatske šestorke a da je Srbija to izbegla u slučajevima Mladić i Karadžić sudija Šomburg je izjavio za Dojče vele da se nije odlučivalo o odgovornosti Hrvatske ili Srbije već o individualnoj odgovornosti optuženih pojedinaca.

„Troje sudija na prvoj instanci i još petoro na drugoj su zajedno sa svojim saradnicima intenzivno razmatrali to pitanje i došli do zaključka do kojega su došli. I to treba prihvatiti. Nama su prebacivali da smo antisrpski sud pa da smo antihrvatski sud, a iskreno rečeno, državljanstvo, etnička i verska pripadnost ne smeju kod sudija igrati nikakvu ulogu i, koliko sam ja iz sopstvenog iskustva mogao primetiti, nisu nikada igrali nikakvu ulogu.

Upitan da naznači najveće uspehe haškog Tribunala sudija Šomburg je rekao da je Tribunal pokazao „da se može pokrenuti postupak i protiv velikih, da nije tačno da se sitna riba kažnjava a krupna prolazi nekažnjeno. Tako je bilo moguće osuditi i Mladića i Karadžića. To je neverovatan uspeh ovog Tribunala“.

Upitan šta smatra najvećom greškom i nesupehom Tribunala sudija Šlomburg je rekao da ima mnogo stvari koje su mogle da budu bolje urađene.

„Okupili su se advokati i sudije iz čitavog sveta sa različitim poslovnim i pravnim iskustvima, i nisu baš svi bili bez daljnjeg kvalifikovani za taj posao. A postavlja se i pitanje da li je bilo ispravno da se primenjuje angloameričko pravo.To je jednom dovelo do određenih teškoća prilikom suđenja, a i u regionu je bilo teškoća da se razumeju određeni sudski postupci“.

„Ali, to su manje-više sitnice u poređenju sa sveukupnim rezultatom. Jer, ovde su zaista prvi put postojećim pravnim sredstvima mogla da se kažnjavaju i krivična dela počinjena za vreme rata. To je bio taj poseban kvantni skok“ izjavio je bivši“ sudija Tribunala Šomburg.

Osvrćići se na neke presude, on je rekao da mu nije razumljiva odluka žalbenog veća da prvostepene presude generalu Gotovini (24 godine zatvora) i generalu Perišiću (27 godina) revidira tako da ih ukine i oslobodi ih.

No, procenjujući da li je Tribunal završio posao okončanjem postupka šestorki bosanskih Hrvata sudija Šomburg je rekao da pred sudom bio 161 optuženi i održano 151 suđenje (bilo je slučajeva da su optuženi umrli ili su njihovi procesi predati drugim sudovima). „Svi slučajevi su obrađeni. Istovremeno je presudama ustoličeno dosta primera koji su od značaja za dalje razvijanje pravnih sistema. A za bivšu Jugoslaviju je najvažnije da je utvrđeno mnogo činjenica koje razborit čovek više ne može da opovrgne“.

On smatra da posao još nije okončan te da tribunale za bivšu Jugoslaviju i Ruandu nije trebalo zavtarati već smanjivati u meri u kojoj se smanjuje broj predmeta da bi posle toga zaista završili rad. „Umesto toga, uveden je međunarodni rezidualni mehanizam, kojim bi preostali slučajevi sudova za Jugoslaviju i Ruandu trebalo da budu privedeni kraju“.

„Ne vidim prednosti tog rešenja, naprotiv. Ako za vreme trke menjate konje, to je uvek loše. Sada moraju biti izabrane nove sudije, za njihov ulazak u čitav posao će biti takođe izgubljeno dosta vremena. Imam utisak da su to bile političke odluke da se tribunali zatvore – kako ja to vidim – prerano“, izjavio je bivši sudija haškog Tribunala Volfgang Šomburg za Dojče vele.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari