Sporna uknjižba iseljava celu zgradu 1Foto: FoNet/ Zoran Mrđa

Stanarima zgrade u ulici Stanoja Glavaša 14. prvi put, pretprošle nedelje došla je izvršiteljka na vrata da ih iseli iz domova po nalogu suda jer je, kako kažu, firma u stečaju „Hidrotehnika-Beogradgradnja“ uknjižena kao vlasnik te zgrade.

Međutim, kako tvrde, u Katastru nepokretnosti ona je uknjižena bespravno.

– U pitanju je krađa državne imovine, od strane stečajnog upravnika Vasilija Markovića firme „Hidrotehnika-Beogradgradnja“. Oni su se bespravno uknjižili u katastar. Do 2015. godine vlasnik objekta je bio Republika Srbija, ali se preko noći, na konto nekih „famoznih“ papira firma knjiži i postaje vlasnik u katastru, jedan kroz jedan – kazao je za Danas Dejan Simić jedan od stanara zgrade u kojoj trenutno živi 14 porodica – više od 40 ljudi.

Državnim institucijama su se obraćali više puta, ali nisu dobili konkretno rešenje. Iako je u celom slučaju sporna uknjižba, stanari su izgubili sudski spor, mada u toj zgradi žive više od 40 godina, pa ih sada Privredni sud preko izvršitelja „isteruje napolje“.

Stečajni upravnik Vasilije Marković nije želeo za Danas da komentariše ovaj slučaj i uputio nas je na javnog izvršitelja.

– U konkretnom predmetu izvršenje se sprovodi na osnovu pravnosnažne i izvršne presude Privrednog suda u Beogradu. Po tužbi preduzeća GIP „Hidrotehnika-Beogradgradnja“ doneta je presuda kojom je naloženo iseljenje stanara iz tri stana u Ulici Stanoja Glavaša broj 14. Presuda je doneta u parničnom postupku u kojem su stanari, odnosno izvrsni dužnici, imali prilike da učestvuju, protiv prvostepene presude Privrednog suda u Beogradu su izjavili žalbu, ali je njihovu žalbu odbio Privredni apelacioni sud – istakla je Ivana Bukarica, javna izvršiteljka, za Danas i dodala da je na osnovu pravnosnažne i izvršne presude, Privredni sud u Beogradu doneo rešenje o izvršenju kojim je određena za sprovodioca izvršenja u ovom predmetu.

Simić sa druge strane naglašava da je srž nastanka problema bespravno knjiženje zgrade u Katastar nepokretnosti. Prema njegovim rečima, nekadašnja firma Jedinstvo, koja je kasnije prešla u Hidrotehniku, izgradila je ceo kvart na toj lokaciji. U međuvremenu, Hidrotehnika je podeljena na tri-četiri različite organizacije, pa tako nastaju „Hidrotehnika hidroenergetika“ i firma „Hidrotehnika-Beogradgradnja“.

– Raspodelom imovine, sedamdesetih godina, ova zgrada je pripala „Hidrotehnici hidroenergetika“ na korišćenje, ali ne kao svojina, jer je svojina vlasništvo Republike Srbije, sa ciljem da se privede nameni – da se poruši. Četrdeset godina kasnije knjiži se „Hidrotehnika Beogradgradnje“, iako je Direkcija za građevinsko zemljište isplatila novac tadašnjem Jedinstvu za privođenje nameni – rušenju zgrade – objašnjava Simić, koji smatra da je „neko uzeo novac u katastru i napravio ozbiljan problem i omogućio tom stečajnom upravniku da krade državnu imovinu.

Povodom tvrdnje da je GIP „Hidrotehnika-Beogradgradnja“ nelegalno uknjižila pravo svojine na stambenoj zgradi u Ulici Stanoja Glavaša broj 14, izvršiteljka ukazuje da je za uknjižbu nadležan Republički geodetski zavod – Katastar nepokretnosti, a postupanje tog organa ne može da komentariše. Povodom postupka iseljenja, ona dodaje da su sa jednim stanarom u toku pregovori oko odlaganja izvršenja radi dobrovoljnog iseljenja, odnosno sporazumnog rešenja ovog predmeta.

– Vodi se postupak pred Višim javnim tužilaštvom za borbu za organizovani kriminal, ali još ništa nije odlučeno. Pet puta smo nosili papire u Predsedništvo Republike Srbije, čak su nas i oni zvali lično, i još ništa nije preduzeto – ukazuje Simić i dodaje „imamo papir da je nas „Hidrotehnika hidroenergetika“ uselila u ove stanove – naše roditelje, kao svoje radnike, na konto raspodele imovine koja je pripala toj firmi na korišćenje do trenutka rešavanja stambenog pitanja, a knjiži se firma koja nema nikakve veze sa stanovima.

– Bitku vodimo od 2015. godine, sudski postupak za održaj smo izgubili na Privrednom sudu. Mi smo preko 30 godina ovde, a po Zakonu o održaju, posle 20 godina imovina prelazi u naše vlasništvo. Mi smo to izgubili, primećuje Simić i naglašava i to da u zgradi živi dosta starijih i bolešljivih ljudi sa niskim primanjima, koji nemaju gde da odu.

Stanari tvrde da im niko nije odgovorio

„U katastar nepokretnosti Palilula 2015. godine dozvoljava se upis „prava svojine“ na zgradu u ulici Stanoja Glavaša 14 i to na svih 15 stanova, a u korist GIP „Hidrotehnika-Beogradgradnja“. Čim smo mi stanari saznali za tu uknjižbu počeli smo sa žalbama svim nadležnim i nenadležnim institucijama kako bi sprečili očiglednu krađu i pljačku, kako državne tako i imovine građana ali nam niko nije odgovorio adekvatno.

Preduzeća koje je istinski i zakoniti naslednik prava korišćenja je GP „Hidrotehnika-Hidroenegetika“, ukazuju stanari i u dopisu i dodaju: „S obzirom da smo sigurni da je u pitanju pljačka od strane organizovane kriminalne grupe koja deluje kroz katastar mi smo čak i podneli krivične prijave nadležnima ali bez odgovora do danas. Za sve gore navedeno posedujemo dokumentaciju iz koje se nedvosmisleno vidi da smo u pravu i tu dokumentaciju smo svuda priložili ali bez odgovora do daljnjeg.

Akcenat u ovom problemu jeste stavljen na SKN Palilula s obzirom da su oni bez ikakvog prava dozvolili upis prava svojine na zgradi u državnom vlasništvu sa šest ali bukvalno šest papira prilikom uknjižbe, gde ni na jednom ne stoji njihovo ime“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari