Republički zavod za statistiku Republike Srpske insistira da se ukupan broj stalnog stanovništva Bosne i Hercegovine utvrdi primenom i poštovanjem načela konzistentnosti i istine, rečeno je Danasu u tom Zavodu, a povodom tvrdnji sarajevskih medija da bi udovoljavanje zahtevima Republike Srpske značilo da od, prema preliminarnim rezultatima, popisanih 3.791.662 osobe status stalnog stanovnika BiH ne bi dobilo njih 270.943, a u najgorem slučaju o svih 319.715.

„Primjera radi, osoba je na pitanje broj 40 (mjesto rada i školovanja) odgovorila da radi ili se školuje u Njemačkoj, Francuskoj, Švedskoj itd, a svakodnevno se vraća u BiH (dnevni migrant), mi smatramo da je to nelogično i da to lice ne može biti stalni stanovnik BiH“, kažu u Zavodu za statistiku Republike Srpske i insistiraju da se konzistentnost stalnog stanovnika utvrdi promenom odgovora iz pitanja 40.

Popis stanovništva u Bosni i Hercegovini obavljen je oktobra 2013. godine, dakle 22 godine posle poslednjeg prethodnog popisa, po kome je u BiH 1991. godine živelo 4.377.000 stanovnika. Konačni rezultati popisa još nisu objavljeni. Bosna i Hercegovina je tokom i posle ratova 90-tih godina doživela velike demografske gubitke i promene. Pošto je njen politički sistem koncipiran na konsenzusu tri konstitutivna naroda, mnoga se prava, sve do lokalnih jedinica države, kreiraju na osnovu udela pojedinih naroda u ukupnom stanovništvu. Pa spor oko broja stalnih stanovnika nije neočekivan.

Regionalni demografi sa kojima je ranije razgovarao Danas smatrali su da je od rata prošlo dosta vremena, te da su se svi raseljeni već skrasili tamo gde nameravaju stalno da žive.

„Popisana lica … koja ne žive niti se očekuje da će živjeti u mjestu popisivanja u neprekidnom periodu od barem 12 mjeseci, smatraju se privremeno prisutnim licima i stoga ih ne treba uračunavati u ukupan broj stanovnika tog popisanog područja“, citira Republički zavod za statistiku RS Zakon o popisu stanovništva, domaćinstava i stanova u BiH iz 2013. na čijoj primeni insistira. Kao referentni datum za obračun dužine boravka smatra se 30. septembar 2013. Popis je obavljen od 1. do 15. oktobra te godine. Ovaj se princip inače primenjuje tokom popisa i u drugim državama, pa i Srbiji, i u skladu je sa međunarodnim preporukama i evropskim direktivama.

Sarajevski demograf Hasan Zelić koga je konsultovao Dnevni avaz smatra primenu ovih kriterijuma nepravdom za veliki broj prinudno raseljenih lica.

U popisnici postoje i pitanja 3A i 3B koja se tiču razloga odsustva iz mesta popisivanja ili prisustva u mestu popisivanja, ali na pitanje Danasa da li se među mogućim odgovorima nalazi „onemogućenost boravka u mestu stanovanja“ u Zavodu za statistiku RS kažu da se u okviru pitanja iz popisnice „ne nalazi pitanje na koje ispitanik odgovara o „onemogućenosti boravka u mestu stanovanja“ kako je pitao Danas.

„Navedena pitanja (3A i 3B-prim. Danas) pružaju informaciju da li je lice trenutno prisutno u mjestu popisa zbog rada, školovanja, porodičnih i ostalih razloga, ili je lice odsutno iz mjesta popisa u drugom mjestu u BiH ili u inostranstvu zbog rada, školovanja, porodičnih i ostalih razloga“, ukazuju u Zavodu za statistiku Republike Srpske.

Važno je napomenuti da državljanin BiH ostaje njen državljanin i ako mu popisnom metodologijom nije priznat status stalnog stanovnika te države.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari