Srbija još bez presude o zločinu mržnje 1Foto: Fonet TV

U cilju smanjenja nasilja, promocije tolerancije i razumevanja prema LGBT osobama, kao i problema neprimenjivanja krivičnog zakona za govor i zločin iz mržnje, u Beogradu je održan okrugli sto u organizaciji Komiteta pravnika za ljudska prava YUCOM.

Kao zaključci iznete su preporuke Pravne analize koju je YUCOM sproveo tokom januara ove godine. Od najznačajnih preporuka kako unaprediti položaj LGBT osoba u Srbiji navode se usvajanje protokola o postupanju u slučajevima zločina iz mržnje kojim bi bilo detaljno uređeno postupanje policije i tužilaštva, obrada i objavljivanje statističkih podataka o izvršenim zločinima iz mržnje, osnaživanje pripadnika policije, tužioca i sudija da u svom postupanju vode posebnu pažnju o primeni člana 54a Krivičnog zakonika, osnaživanje pripadnika LGBT zajednice da prijavljuju zločine iz mržnje, rad na ujednačavanju antidiskriminacionih odredbi zakona, te uvrstiti seksualnu orijentaciju i rodni identitet kao osnov diskriminacije, osnažiti instituciju Poverenice za ravnopravnost, davanjem većih ovlašćenja za postupanje u slučajevima diskriminacije.

Potrebno je usvojiti Zakone o rodnom identitetu i o istopolnim zajednicama, kao i izmeniti Zakon o lečenju neplodnosti postupcima biomedicinski potpomognutog oplođenja kako bi omogudio lezbejskim parovima vantelesnu oplodnju o trošku države.

„Vidi se napredak odnosa države prema pitanjima LGBT zajednice u Srbiji, državne institucije imaju veću inicijativu u promociji prava LGBT osoba, MUP je napravio značajan napredak, ali zaključci pravne alnalize koju je YUCOM sproveo, pokazuju da se na ovom polju još mnogo toga treba uraditi u Srbiji“, izjavio je Milan Antonijević, direktor Komiteta pravnika za ljudska prava.

On je dodao da „Evropska Unija insistira da se u poglavlju 23. otvoreno govori o govorima i zločinima iz mržnje, kao i da se svako krivično delo mora adekvatno sankcionisati. Od kraja 2015. godine, kada je u Srbiji uveden upisnik, kao novi metod prijavljivanja zločina, koji je u nadležnosti tužilaštva, još uvek nije uneta ni jedna presuda.“

Okrugli sto je održan u okviru projekta „Stvaranje tolerancije i razumevanja prema LGBT populaciji u srpskom društvu“, koji finansira Ministarstvo spoljnih poslova Kraljevine Norveške, a sprovodi Kancelarija za ljudska i manjinska prava Vlade Republike Srbije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari