Srbima teže pao karantin od građana EU 1Foto: FoNet/Aleksandar Mijailović

Za malo više od trećine građana Srbije mera zabrane kretanja (policijski čas i višednevni karantini tokom proleća) bile su teško iskustvo, jedan je od rezultata istraživanja Evropske komisije Eurobarometar, koje je u našoj zemlji obuhvatilo 1.073 ispitanik i koje je rađeno od 15. jula do 6. avgusta.

Na pitanje „Razmišljajući o merama preduzetim u borbi protiv korona virusa, pre svega o zatvaranju, da li biste rekli da je to bilo lako ili teško iskustvo“, 35 odsto građana Srbije reklo je teško, a još devet odsto odgovorilo je „veoma teško, čak ugrožavajuće za mentalno i fizičko zdravlje“.

Na drugoj strani, 25 odsto građana EU ocenilo je mere karantina kao teške a još sedam odsto kao veoma teške. Pri tome zatvaranje je najteže palo građanima Italije i Grčke gde je njih 39 odnosno 38 odsto ograničenje kretanja doživelo kao teško iskustvo.

Pored ocene mere, građani su bili pitani između ostalog i da kažu šta im je trenutno najvažnije, zatim koji su najveći problemi sa kojima se njihove zemlje suočavaju, ali i šta očekuju u narednih godinu dana.

Za razliku od pitanja o karantinskim merama, u pogledu toga šta im je najbitnije, građani Srbije i EU odgovorili su slično, izdajući zdravlje (52 odsto srpskih državljana i 31 odsto EU), kao i ekonomsku situaciju (37 odsto u Srbiji i 33 odsto u EU).

Građani EU i Srbije takođe su složni u oceni da su zdravlje i ekonomska situacija najvažnija pitanja za njihove zemlje, pa je tako u Srbiji više od polovine ispitanika ocenilo zdravlje kao najbitnije (u EU taj procenta je 31) a njih 37 odsto opredelilo se za ekonomsku situaciju kao najvažniju stvar (u EU 33 procenta).

Istovremeno, i u Srbiji i u EU većina ispitanika veruje da će se njihove države oporaviti od posledica epidemije korona virusa 2023. godine ili kasnije, s tim da su ispitanici iz Srbije nešto optimističniji pa njih 26 odsto smatra da će do oporavka dođi 2023. Ili nakon toga u poređenju sa EU, gde je to stav 42 odsto ispitanika.

Građani Evropske unije, za razliku od ispitanika iz Srbije, ocenjivali su i mere koje je EU donela u borbi protiv korona virusa, pa je tako 45 odsto zadovoljno donetim merama (najviše u Irskoj – 71 odsto), dok je 44 odsto nezadovoljno (najviše u Luksemburgu – 63 odsto).

Kada se radi o poverenju, većina EU ispitanika veruje da će institucije doneti ispravnu odluku u borbi protiv epidemije (62 odsto), dok njih 36 odsto ne veruje EU.

Na kraju, za većinu građana EU, prioriteti evropske zajednice u narednom periodu treba da budu obezbeđivanje novca za pronalazak vakcine protiv korona virusa odnosno leka , kao i izrada strategije za slične krize u budućnosti.

Istraživanje „Leto 2020 – Standardni Eurobarometar“ (EB 93) rađeno je letos u 27 članica EU, Velikoj Britaniji i zemljama kandidatima za EU.

Bez poverenja u institucije

Istraživanje Eurobarometra je pokazalo i da u Srbiji samo 26 odsto ispitanika ima tendenciju da veruje institucijama prema 43 odsto u EU, a 60 odnosno 48 odsto da ne veruju.

Takođe, imidža EU kao pozitivan ocenilo je 33 odsto građana Srbije u poređenju sa 40 odsto građana EU. Pri tome, pozitivan imidž EU ima najviše u starosnoj grupi 15-24 godine (47 odsto).

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari