Na naslovnim stranama listova Vreme i Pravda drugog dana 1938. godine piše se o međunarodnim odnosima između Kine i Japana, ali i tadašnjih nacionalističkih zemalja.

List Pravda na naslovnoj strani 2. januara 1938. godine donosi tekst o tome da Japan ponovo upućuje Kini uslove za primirje, kao i da dolazi do zategnutih odnosa između ratnih drugova Italije i Nemačke. Stoji i izveštaj o pogibiji stranih novinara na ratištu kod Teruela.

Šta su bile vesti u Srbiji 2. januara 1938. godine? 1

Pravda piše i o tome da omladina ne sme da bude ravnodušna prema radu na selu, a pita se i šta je Zagreb učinio za svoju sirotinju. U jednom od tekstova novinar je izračunao da 22 raznosača pošte isplate svakog prvog prestoničkim penzionerima 16 miliona dinara.

U zabavnom delu objavljen je tekst o operskom pevaču koji peva po dvorištima.

Objavljen je i tekst o naticanju telegrafista iz cele zemlje koji se takmiče u brzini otpremanja telegrama u Jugoslaviji.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Tadašnje Vreme piše o polemici da li je duh rumunske nacije agresivan, zbog odnosa prema nacionalizmu. Prenosi i tekst o Jugoslaviji u očima jednog stranca, odnosno reportažu novinara kojeg nazivaju čuvenim. Prenosi se i tekst o osiguranje rudara, kao i izveštaj sa dočeka Nove godine, kao i osnivanje jugoslovensko – italijanskog kluba u Beogradu.

Šta su bile vesti u Srbiji 2. januara 1938. godine? 2

Na sportskim stranama je prikaz najuspešnijih reprezentacija u Evropi, a navodi se da je Jugoslavija među pet država koje su igrale najveći broj utakmica.

Dalje se daje i veliki tekst o Raspućinu iz Budimaca, odnosno nadrilekaru za nerotkinje.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat prelistavanja starih novina je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerziteske biblioteke“Svetozar Marković.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari