Šta su bile vesti u Srbiji 6. januara 1938. godine? 1Foto: Nataša Matović / Univerzitetska biblioteka

Na naslovnim stranama listova Vreme i Pravda 6. januara 1938. godine u prazničnim četvorobrojima piše se o rođendanu kraljice Marije, ali i govoru Frenklina Ruzvelta.

List Pravda na naslovnoj strani 6. januara 1938. godine u četvorobroju koji je izašao zbog Božića, prenosi govor predsednika Amerike Frenklina Ruzvelta pod nazivom “Verujem u demokratiju”. Ruzvelt dalje objašnjava da je demokratija princip većine kao straža slobode i civilizacije.

Šta su bile vesti u Srbiji 6. januara 1938. godine? 2

Tu je i autorski tekst Aleksandra Belića, potpredsednika Akademije nauka. Praznični broj donosi fotoreportažu pod nazivom “Diplomatija u lovu na jarebice”.

Dalje stoji tekst o naporima Amerike da očuva mir u svetu, ali i letopis starog Beograda “Kako je Zmaj izabran za beogradskog opštinskog lekara”.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Tadašnje Vreme donosi karikaturu sa naslovom Politički Božić, u kojoj opisuje kako vladajuća struktura i političke partije slave Božić, a kako građani. Tu je i tekst o životu u Švedskoj, pod nazivom “Zemlja bogatstva i ravnoteže”.

Šta su bile vesti u Srbiji 6. januara 1938. godine? 3

Vreme organizuje i “veliki Božićni nagradni konkurs” u kojem je glavna nagrada automobil marke ford, koji se naziva luksuznim.

U odeljku Sport piše kako je urugvajski pasoš najveća relikvija fudbala, a u delu za Nauku piše se da će Mesec raspasti, ali za četiri milijarde godina.

Kako je Vreme izašlo kao četvorobroj zbog praznika, list je prepun oglasa u kojem se čitaocima čestita Božić i reklamiraju puderi, automobili, cipele…

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerziteske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari