Prisilno povlačenje organizacija za pružanje pomoći iz Darfura moglo bi ostaviti više od dva miliona civila u bezizlaznoj situaciji, ranjive na napade milicija, gladne i bolesne, upozorili su juče aktivisti grupa za ljudska prava. Laurenc Rosin, bivši američki ambasador, sada međunarodni koordinator u Koaliciji za spas Darfura izjavio je da bi uprkos tome što je u regionu dosad stradalo više od 400.

Prisilno povlačenje organizacija za pružanje pomoći iz Darfura moglo bi ostaviti više od dva miliona civila u bezizlaznoj situaciji, ranjive na napade milicija, gladne i bolesne, upozorili su juče aktivisti grupa za ljudska prava. Laurenc Rosin, bivši američki ambasador, sada međunarodni koordinator u Koaliciji za spas Darfura izjavio je da bi uprkos tome što je u regionu dosad stradalo više od 400.000 ljudi, uglavnom od ruka Džandžavid milicije koju podržava vlada, situacija mogla biti još gora.
„Novi genocid bi možda mogao biti sprečen“, dodao je Rosin. „U Darfuru ima još mnogo ljudi“. Upozorenje je usledilo u trenutku kada na površinu izbija sve više dokaza da je sudanska vlada mučila pripadnike organizacija za pružanje pomoći. Generalni sekretar UN Ban Ki Mun pozvao je vladu da istraži policijski napad na 20 pripadnika osoblja UN i humanitarnih radnika u Niali, na jugu Darfura gde je nekoliko pripadnika UN teško ranjeno. Mnoštvo pomoćnih radnika povučeno je iz najkritičnijih izbegličkih kampova. Pripadnici Norveške izbegličke agencije prisilno su isterani, a strahuje se da bi njihovim stopama uskoro mogli da krenu i drugi. Ukoliko radnici za pružanje pomoći odu, Rosin dodaje da bi to situacija bila užasna iz nekoliko razloga. Snabdevanje hranom, vodom i medicinskim sredstvima bilo bi prekinuto dok bi 2.5 miliona civila u kampovima bili bi ostavljeni na cedilu, što je možda i namera Kartuma, navodi Rosin.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari