Dvojezična međunarodna konferencija o rezultatima istraživanja i aktuelnim pitanjima zaštite srednjovekovne crkve u Arači, pod radnim nazivom „O koristima i rizicima rekonstrukcije kulturnih dobara“, okupila je proteklog vikenda u Senti arhitekte, arheologe, istoričare umetnosti i muzeologe Mađarske i Srbije.

Organizator skupa je bio Zavod za kulturu vojvođanskih Mađara (ZKVM), a cilj skupa je bilo prikazivanja najnovijih istraživačkih rezultata i planovi revitalizacije vezani za arheološka istraživanja, konzervaciju, restauraciju, građevinsku zaštitu, infrastrukturni razvoj, uređenje okoline i prostorni razvoj kompleksa Arača.

– Pošto su i sama crkva, ali i njena okolina kulturno dobro od izuzetnog značaja, smatramo da su stručni dijalozi u cilju daljeg očuvanja i prezentovanja veoma bitni, gde bi posebnu pažnju trebalo posvetiti izradi plana takozvanog „kompleksa Arača“. Na konferenciju su pozvani najkompetentniji stručnjaci iz Srbije i Mađarske, koji će nam pomoći da dobijemo što potpuniju i tačniju sliku o ovom kompleksu, koji su zajedničkim radom izgradili priroda i čovek – objašnjava mr Jene Hajnal, direktor ZKVM-a.

Ostaci crkve, stare 800 godina, nalaze se u ataru sela Miloševo, opština Novi Bečej, i pod stručnim su nadzorom pokrajinskog Zavoda zaštitu spomenika kulture, koji je prethodnih godina izveo radove na konzervaciji.

– Lokalitet je bogat, ostaci datiraju iz srednjeg veka, ali prema svim pokazateljima, tu je bilo i praistorijskih naseobina. Tokom protekle dve godine na arheološkom nalazištu Arača nađeni su ostaci palata, kuća, utvrđenja, gradska vrata i još nekih crkava. Poslednjim radovima na zaštiti Arače posebna pažnja posvećena je zaštiti zidova – objašnjava arhitektkinja Zavoda za zaštitu spomenika kulture Svetlana Bakić, učesnica konferencije o Arači.

Konferencija je održana u Gradskoj kući u Senti, gde je između ostalog predstavljen projekat restauracije, rekonstrukcije, konzervacije i prezentacije srednjovekovne crkve Arača kao i predlozi za realizaciju urbanističkog kompleksa koji se prostire na blizu 70 hektara. Želja je da se kompleks u potpunosti arheološki obradi, zaštiti i predstavi javnosti. Prvog dana skupa predviđen je stručni izlet do lokaliteta Arača i Novog Bečeja, obilazak stalne postavke „Arača“ u Domu kulture Novi Bečej, a na kraju konferencije, na osnovu predavanja i diskusija, učesnici bi usvojili zajedničku deklaraciju, a o svemu će do kraja godine biti štampana i dvojezična publikacija, najavljuju iz Zavoda za kulturu vojvođanskih Mađara.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari