Struka ismejala Čučkovićev predlog 1Aleksandar Vučić i Si Điping Foto: FoNet/AP (arhiva)

Arhitektonska struka sa podsmehom je reagovala na inicijativu predsednika opštine Obrenovac Miroslava Čučkovića da se novi most preko Save, na Koridoru 11, nazove „Most prijateljstva predsednika NR Kine Si Đinpinga i predsednika Srbije Aleksandra Vučića“.

Arhitekte su jednoglasne u oceni da je naziv mosta isuviše dugačak a i da je presedan da se imena mostova, ulica ili objekata daju po živim ljudima.

Slobodan Giša Bogunović, filozof i član Akademije arhitekture Srbije, kaže za Danas da ga Čučkovića inicijativa uopšte ne čudi.

– Reč je o takozvanoj psihologiji aminaša, koji bi da brendiraju svet slikom i prilikom svoga vođe, jer bez njega, Čučkoviću se ruši i sam svet. To što se naziv nadahnjuje i nekakvim ličnim prijateljstvom velikih državnika, jeste pak proizvod kičerske ili bolje kičozne svesti (ima simptome kome), koja se, kako vidimo, širi Srbijom, a posebno Beogradom, gde je, osim spekulacija građevinskim zemljištem, danas glavni putokaz u odlučivanju kako se izgrađuje ili tačnije – razgrađuje prestonica – ističe Bogunović.

Arhitekta Bane Andreev kroz osmeh je rekao da ga ime mosta ne zanima.

– Samo neka ga izgrade i neka funkcioniše – rekao nam je Andreev. Na pitanje da li je čuo da se negde u svetu ime mostu daje po živim ljudima, dao je odrečan odgovor.

– Razmišljam… Ali ne, nisam čuo. Čak su uopšte imena mostova po ljudima u svetu retkost, uglavnom su to neki romantični nazivi. I tu smo pioniri – konstatovao je Andreev.

„Na osnovu narodne inicijative predložićemo nadležnim institucijama da novi most Obrenovac – Surčin, preko Save i Kolubare, ponese ime ‘Prijateljstva predsednika NR Kine Si Đipinga i predsednika Srbije Aleksandra Vučića’. Ponosan!“, objavio je Čučković na Tviteru, tokom obilaska radova na novom mostu na Koridoru 11.

Predsednik opštine Stari grad Marko Bastać kaže za Danas da su svi delovi režima u funkciji izgradnje kulta ličnosti Aleksandra Vučića, a tako je i sa ovom inicijativom.

– Tu vrstu poltronstva nezabeleženog u ovom veku podgreva kampanja Aleksandra Vučića u kojoj on kupuje bicikle, gradi kanalizacije, asfaltira ulice, popločava trgove, obećava poslove… I sve bi to još i bilo lepo da se ne radi o brutalnom gaženju zakona i zloupotrebi funkcije predsednika u stranačke svrhe. Vrhunac ludila je dati naziv mosta ljudima koji su još uvek živi. Pitam se ko će da preseče vrpcu – kaže Bastać.

Predsednik Nove Srbije Velimir Ilić ocenjuje za Danas da Kinezi rade za pare, „dok smo mi uzeli kredit i gradimo most po maksimalnoj ceni koju je neko odredio“.

– I još mu dajemo ime po ljudima koji su u svemu tome učestvovali. Smešno. Ne znam da li će neko dete uspeti da zapamti naziv mosta kada ga bude prelazilo – naglašava Ilić. Naš sagovornik za života nije dobio most, ali jeste svoju spomen ploču u selu Gojna Gora na planini Maljen, kao zahvalnost meštana zbog izgradnje puta kroz to mesto.

Most „prijateljstva“ gradi kineska kompanija „Čajna komjunikejšens konstrakšn“, a juče su ga obišle ministarka infrastrukture Zorana Mihajlović i ambasadorka ?ine u Srbiji Čen Bo. Deonica Koridora 11 od Surčina do Obrenovca, prema ranijim najavama, trebalo bi da bude puštena u saobraćaj do kraja 2019. godine.

Vukadinović: Ne mogu da se bavim glupostima

Kada smo pozvali narodnog poslanika Đorđa Vukadinovića da nam prokomentariše najavu za predloženi naziv mosta, bio je u gužvi poručivši da „ne može da se bavi Čučkovićevim glupostima“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari