Studenti Pravnog fakulteta u Kragujevcu odlučili su juče da prekinu započete proteste, odnosno blokadu rada tog fakulteta. Protest se obustavlja, rečeno je juče u Studentskom parlamentu Pravnog fakulteta, pošto je iz Ministarstva prosvete u međuvremenu stigla zvanična informacija da će fakultet opstati, te da će Ministarstvo pomoći njegovu konsolidaciju.

Studenti Pravnog fakulteta u Kragujevcu odlučili su juče da prekinu započete proteste, odnosno blokadu rada tog fakulteta. Protest se obustavlja, rečeno je juče u Studentskom parlamentu Pravnog fakulteta, pošto je iz Ministarstva prosvete u međuvremenu stigla zvanična informacija da će fakultet opstati, te da će Ministarstvo pomoći njegovu konsolidaciju.
– Studenti su s pravom bili uplašeni, jer je bilo sve učestalijih najava da će naš fakultet biti ukinut. Očekujemo da će uskoro biti angažovani i novi profesori kako bismo mogli normalno da pohađamo nastavu i vežbe i da polažemo ispite – rekao je juče Marko Lužnjanin, predsednik Studentskog parlamenta Pravnog fakulteta.

Podrška sindikalaca

Studente Pravnog fakulteta u Kragujevcu juče su podržali Gradski sindikat metalaca Kragujevca i Sindikat Zastavine Fabrike automobila. Sindikalci su tom prilikom najavili da će se kragujevački metalci, ako i kada bude potrebno, masovno pridružiti protestima studenata.

On je poručio da će studenti Pravnog fakulteta i dalje istrajavati na ostalim svojim zahtevima, naglasivši da će od MUP Srbije i drugih nadležnih organa biti zatražena informacija o tome koliko je ovdašnjih akademaca prisluškivano i privođeno na informativne razgovore. Protest će, prema njegovim rečima, biti nastavljen, ali studenti neće blokirati nastavu i vežbe. Lužnjanin je juče, u ime studenata Pravnog fakulteta u Kragujevcu, zatražio da se u sklopu borbe protiv korupcije proveri situacija na univerzitetima u Beogradu, Novom Sadu i Nišu.
Studenti su se, prema njihovim rečima, blokadom zgrade Rektorata borili za opstanak fakulteta, interese studenata, prestanak represije nad akademcima i sveobuhvatnu borbu protiv korupcije. Međutim, ovi zahtevi ipak su podelili studente i dali potpuno novu dimenziju protestu. Naime, grupa apsolvenata Pravnog fakulteta koja se bori protiv blokade Rektorata smatra da je iza nje želja da se spreči dalja istraga o korupciji. Jedan od apsolvenata je čak novinarima rekao da se Studentski parlament bori za profesore i studente koji su pod istragom.
Studenti zahtevaju da policija objavi preliminarne rezultate istrage u vezi s korupcionaškom aferom.
U Ministarstvu unutrašnjih poslova rekli su novinaru Danasa da nije praksa da se bilo kakvi rezultati istrage daju preliminarno, jer je istraga još u toku. Kako nam je rečeno „ništa se u istrazi ne radi samostalno, već po nalogu tužilaštva“.
Čedomir Čupić, profesor Fakulteta političkih nauka i bivši član Saveta za borbu protiv korupcije, povodom zahteva za preliminarnim rezultatima istrage kaže da je osnovno pitanje da li u ovom trenutku istražni organi uopšte mogu da daju takve podatke.
– Studenti moraju da budu svesni toga da su mnogi od njih učestvovali u korupciji i da je važno istragu isterati to do kraja. Isto tako, istražni organi moraju da budu osetljivi u radu i odnosu prema fakultetu i studentima, jer univerziteti imaju svoju autonomiju – rekao je Čupić.
On stav grupe apsolvenata o pozadini protesta ocenjuje kao strašan.
– Ukoliko je to tačno, onda je to teška zloupotreba. Ukoliko oni zaista imaju ovakav cilj to ih tu pogledu istrage čini sumnjivim. Još ako iza toga stoje neke političke partije to je onda mnogo gore. Treba dati mogućnost policiji da istera i istraje do kraja u istrazi – navodi Čupić.
Igor Pucarević, koordinator projekta Antikorupcijske mreže u jugoistočnoj Evropi, za naš list kaže da je svaka aktivnost koja unapređuje transparentnost onoga što se dešava u visokom obrazovanju korisna.
– Mislim da je zahtev studenata upućen policiji sasvim u redu, jer bilo koja vrsta zataškavanja ne vodi ničemu. Ova afera ne bi trebalo da se završi kao i ostale. Treba je završiti do kraja – kaže Pucarević i dodaje da ne veruje da studenti pritiskom na policiju žele da spreče dalju istragu.
Nenad Đorđević, student prorektor Univerziteta u Beogradu, složio se s Pucarevićevim mišljenjem da policija treba da objavi dosadašnje rezultate istrage, ali on za naš list nije želeo da komentariše stav apsolvenata da se protestom otežava istraga.
– Kada je reč o zahtevima studenata o normalizaciji nastave koja podrazumeva zabranu menjanja gradiva i udžbenika, mislim da dolaskom profesora iz Beograda ne bi trebalo da se menjaju udžbenici. To je problem s kojim se sreću i studenti u Beogradu, jer se promenom profesora menja i literatura zbog toga što profesori insistiraju da studenti uče iz knjiga koje su oni napisali – kaže Đorđević i dodaje da takvu praksu treba sprečiti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari