Bivši pripadnici MUP i VJ se ne sećaju zločina u Pokleku 1Foto: Stefana Savić

Fond za humanitarno pravo (FHP) podneo je u avgustu 2015. godine krivičnu prijavu za ratni zločin protiv dva N. N. pripadnika 86. odreda Posebnih jedinica policije (PJP) Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije (MUP) zbog sumnje…

… da su 17. aprila 1999. u selu Poklek u opštini Glogovac na Kosovu ubili 53 albanska civila, među kojima 24 žene i 23 deteta.

Tužilaštvo za ratne zločine (TRZ) je po krivičnoj prijavi FHP-a obavilo razgovore sa 20 lica nekadašnjih pripadnika jedinica PJP i Vojske Jugoslavije koje su se tada nalazile u selu Poklek. Potom je TRZ obavestilo FHP da su ta lica navela da „nikada nisu čula za događaj“. Takođe je zabeleženo da su „sva navedena lica i poligrafski ispitana, nakon čega su forenzički psiholozi dali mišljenje da ispitani nisu imali psihofiziološke reakcije karakteristične za laganje na relevantna pitanja koja se tiču dela zbog koga su poligrafski testirani“. Na osnovu ovih rezultata, TRZ je zaključilo da ovaj predmet treba prevesti u KTN upisnik – upisnik u kojem su izvršioci krivičnih dela nepoznati.
Iz FHP-a za Danas ističu da poligraf nije dokazno sredstvo, niti je njegova upotreba uopšte regulisana Zakonikom o krivičnom postupku, te je nejasno iz kog razloga je korišćen. Do danas niko nije odgovarao za zločin u selu Poklek. Inače, FHP je tada prijavio i nekadašnjeg komandanta 86. odreda PJP Dragana Obradovića, kao i komandanta čete kojoj su izvršioci pripadali zbog nesprečavanja, odnosno nekažnjavanja počinioca zločina.

„Dana 17. aprila 1999, oko 16 časova, dva pripadnika 86. odreda PJP ušli su u dvorište Sinana Mućolija u Pokleku, u čijoj kući se krilo 59 osoba iz komšiluka i izbeglica – mahom žena, dece i staraca. Sinan Mućoli je izašao iz kuće i pripadnicima PJP rekao da se u njegovoj kući nalaze uglavnom žene i deca, na šta su mu oni naredili da ih sve izvede sa rukama podignutim uvis“, podsećaju iz FHP. Kada su svi izašli u dvorište, dodaju, policajci su ih pretresli, a zatim su im naredili da se vrate u kuću i da zatvore vrata, dok su u dvorištu zadržali samo Sinana Mućolija i Imera Elšanija.

„Nakon nekoliko minuta, civili koji su bili u kući čuli su rafale iz dvorišta koji su dopirali iz pravca gde su ostali zadržani Sinan i Imer, koji su tom prilikom ubijeni. Ubrzo nakon toga, jedan od policajaca je razbio prozor na sobi u kojoj su se nalazili žene, deca i starci, zatim je naglo otvorio vrata i u sobu ubacio bombu koja je odmah eksplodirala, a posle jednog ili dva minuta i drugu bombu“, navode iz FHP-a. Kako dodaju, nakon što su ubili skoro sve civile u kući, policajci su doneli dve kante sa benzinom i zapalili sobu u kojoj su se nalazila tela ubijenih civila.

„Četiri osobe, među kojima i dvogodišnje dete, koje su preživele bombe i rafale, ali nisu na vreme napustile sobu, zapaljene su žive“, naglašavaju u Fondu za humanitarno pravo.

Dokazi

„Dokument MUP-a, koji je izvođen kao dokaz u predmetu Šainović i dr. pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju potvrđuje da je upravo 86. odred PJP bio prisutan u Pokleku na dan zločina, a to proizilazi i iz opisa uniformi počinilaca koje su dali preživeli zločina. U vreme zločina se ujedno u Pokleku i njegovoj okolini odvijala vojnopolicijska akcija u kojoj su učestvovale 15. oklopna brigada VJ i 37. motorizovana brigada VJ, te bi komandanti i pripadnici ovih brigada morali da iznesu Tužilaštvu za ratne zločine sva saznanja koja imaju o zločinu i njegovim počiniocima“, ukazuju iz FHP.

O Pokleku pisao i Stejt department

U svom poslednjem izveštaju o ljudskim pravima za 2016, američki Stejt department ukazuje i na zločin u Pokleku. „U avgustu 2015, nevladina organizacija Fond za humanitarno (FHP) pravo sa sedištem u Beogradu podnela je krivičnu prijavu o navodnoj umešanosti Dragana Obradovića u ratne zločine koje je počinio 86. odred PJP tokom sukoba na Kosovu. Tužilaštvo za ratne zločine je 13. oktobra obavestilo FHP da, zbog toga što je u pitanju nepoznat počinilac, slučaj treba da bude prebačen u službu za otkrivanje ratnih zločina MUP na dalju istragu. Do kraja godine, nikakva dalja akcija u ovom slučaju nije preduzeta“, piše u izveštaju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari