Dogovor o poseti logoru Stajićevo prekasni gest 1

Dogovor Srbije i Hrvatske o poseti bivših hrvatskih zarobljenika Stajićevu jeste simboličan korak u pravcu pomirenja dve države, ali istraga o zločinima u logorima u Srbiji još uvek nije sprovedena.

Predsednik Udruge Vukovar 1991. Zoran Šangut pozdravlja dogovor između hrvatske predsednice Kolinde Grabar Kitarović i srpskog predsednika Aleksandra Vučića, jer se na posetu nekadašnjeg logora Stajićevo čeka već 25 godina.

– Mi smo i prošle godine molili da nam se dozvoli dolazak u Stajićevo, kao i postavljanje spomen-ploče na mestima gde su bili najveći logori, ali nam to dosad nije bilo dozvoljeno, kaže za Danas Šangut. Ipak, dodaje on, Srbija bi morala te zločine da procesuira, što im je predsednik Vučić i obećao.

Prošle godine, kako je ranije za naš list rekao Šangut, predsednik Vučić, tada premijer, obećao je da će omogućiti hrvatskoj delegaciji dolazak u Stajićevo, ali i pronalaženje odgovornih za zločine počinjene u tim logorima.

Udruga pravnika Vukovar 1991. je srpskom Tužilaštvu za ratne zločine još 2008. podnela krivičnu prijavu za zločine nad hrvatskim zarobljenicima u pet najvećih logora u Srbiji, među kojima je i Stajićevo. U međuvremenu je slala opomene zbog nepostupanja po njihovoj krivičnoj prijavi, da bi potom, u maju ove godine, podnela žalbu Ustavnom sudu Srbije. Iz Tužilaštva još nema naznaka da će se pokrenuti istraga.

Šangut, međutim, kako je istakao, veruje da Hrvatska i Srbija mogu da grade dobre odnose.

– Mi smo već stoljećima prinuđeni da živimo jedni pored drugih, i tako će biti i nadalje, i ja mislim da mi možemo graditi dobre odnose, ali se zločini jednostavno moraju procesuirati, navodi Šangut, dodajući da on nikako ne osuđuje naciju, već odgovorne pojedince.

Direktorka Fonda za humanitarno pravo Milica Kostić kaže za Danas da ovo jeste simboličko priznanje, ali je „ono beznačajno ako ga ne prate i konkretna dela“. Ona podseća da Srbija do danas nije podigla nijednu optužnicu koja se tiče logora u Vojvodini; nikada nije otvorila raspravu o učešću države u tim događajima; žrtve tih logora u Srbiji ne mogu ostvariti nikakva prava; sami logori do danas nisu memorijalizovani.

– Dvadeset godina nakon ratova dozvoliti bivšim logorašima da posete mesta svog stradanja premali je i prekasni gest da bismo Vučićev postupak pozitivno ocenili, kaže Kostić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari