Zločin o kome se uglavnom ćuti 1Foto: Predrag Mitić

Na današnji dan, 2001. godine, u blizini vojnog poligona za obuku antiterorističkih jedinica MUP-a Srbije u Petrovom Selu kraj Kladova, otkrivena je masovna grobnica sa kasnije se ispostavilo 75 leševa kosovskih Albanaca.

Među njima su i tela trojice braće Bitići, američkih državljana, albanskog porekla.

Novembra sledeće godine na Kosovo je prebačeno prvih osam leševa ekshumiranih iz ove masovne grobnice. U saopštenju Kancelarije za nestala lica i sudsku medicinu, navedeno je da se radilo o žrtvama iz sela Izbica, pored Drenice, koje su srpske snage napale ubrzo po početku NATO bombardovanja, 27. marta 1999. Zločin u tom mestu opisan je i u optužnici Haškog tribunala protiv pokojnog Slobodana Miloševića.

U optužnici se navodi da su srpske i jugoslovenske snage napale selo 27. marta 1999. i da su se stanovnici sklonili na livadu izvan Izbice. „Dana 28 marta ili oko tog datuma, snage SRJ i Srbije opkolile su seljane i onda im prišle, tražeći pare. Pošto su policajci ukrali dragocenosti, muškarci su odvojeni od žena i male dece. Muškarci su zatim dalje podeljeni u dve grupe, od kojih je jedna poslata na obližnje brdo, a druga u korito obližnje rečice.

Snage SRJ i Srbije su onda pucale u obe grupe muškaraca. Oko 130 muškaraca kosovskih Albanaca je ubijeno“, navodi se u optužnici. Iz spiska žrtava vidi se da je više od četrdeset njih bilo starije od 60 godina.

O masovnim grobnicama i hladnjačama kojima su prevožena tela kosovskih Albanaca sve se ređe govori. Operacija prebacivanja i skrivanja leševa kosovskih Albanaca u Srbiju nazvana je „Dubina 2“. Hladnjača sa mrtvim telima kosovskih Albanaca isplivala je aprila 1999. godine u Dunavu kod Tekije.

Nakon dve godine, jula 2001. godine, Vlada Srbije objavila je da je otkriven kamion-hladnjača u jezeru Perućac takođe sa telima kosovskih Albanaca. U Srbiji je pronađeno nekoliko masovnih grobnica i hladnjača sa stotinama tela Albanaca ubijenih tokom rata na Kosovu. Najveća je masovna grobnica u Batajnici, na poligonu Specijalne antiterorističke jedinice MUP, sa 744 tela. Domaće pravosuđe je ignorisalo ove slučajeve, te krivci nisu kažnjeni. Isto su prošle i inicijative pojedinih NVO da mesta budu označena spomen obeležjima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari