U Nemačkoj skoro polovina mladića koji su u prošloj godini pozvani na regrutaciju nije sposobna za vojsku, piše vodeći privredni dnevnik Handelsblat pozivajući se na podatke Saveznog ministarstva odbrane.
Tako je od 451.300 mladića regrutovanih prošle godine samo 54,9 odsto zadovoljilo telesne i psihičke zahteve za služenje vojnog roka.

U Nemačkoj skoro polovina mladića koji su u prošloj godini pozvani na regrutaciju nije sposobna za vojsku, piše vodeći privredni dnevnik Handelsblat pozivajući se na podatke Saveznog ministarstva odbrane.
Tako je od 451.300 mladića regrutovanih prošle godine samo 54,9 odsto zadovoljilo telesne i psihičke zahteve za služenje vojnog roka. Čak 41,9 odsto mladića ne ispunjava kriterijume za odlazak u vojsku, dok je daljih tri odsto Nemaca privremeno nesposobno za služenje vojnog roka.
Međutim, kritičari vojne obaveze u Nemačkoj smatraju da ove brojke nisu realistične i da su politički uslovljene. Jer, u većini evropskih zemalja kvota nesposobnih za vojsku iznosi između osam i 12 odsto i ne vidi se razlog, uprkos porastu broja gojaznih mladih ljudi, da u Nemačkoj bude drugačije.
Centrala za odbijanje služenja vojnog roka smatra da je reč o pokušaju da se iz statistike uklone vojni obveznici i da se tako sačuva privid pravednosti. U Nemačkoj proteklih godina sa opadanjem potrebe za vojnicima stalno raste i broj nesposobnih za vojsku. Tako je 2002. njihov udeo među regrutima bio 16,9 odsto, a 2004. već 32,6 procenata.
Prema navodima medija razlog za to je što su zakonom drastično pooštreni kriterijumi za odlazak u vojsku i što je ukinuta takozvana ograničena sposobnost za služenje vojnog roka. Nemačke oružane snage imaju od ujedinjenja 1990. godine samo još oko 245.000 vojnika.
Vojni rok, kao i civilni, traje devet meseci. Nemačka armija je osnovana 1955, 10 godina posle sloma nacizma i kraja Drugog svetskog rata. Uprkos velikom smanjenju potreba za vojnicima u Nemačkoj, vodeće političke stranke protive se ukidanju vojne obaveze i uvođenju profesionalne vojske.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari