Kako će izgledati nastava na daljinu za učenike? 1Foto: Pixabay / weisanjiang

Za učenike osnovnih i srednjih škola od danas počinje nastava na daljinu.

Na trećem kanalu RTS-a za osnovce će svakodnevno, od 8 sati, šest dana u nedelji, biti emitovani posebno pripremljeni obrazovni sadržaji, prema rasporedu po razredima, koji će biti poznati dan ranije na sajtu www.rasporednastave.gov.rs.

U slučaju da internet nije dostupan svim učenicima, direktori škola i razredne starešine su obavezni da raspored časova objave na ulaznim vratima škole, spoljašnjim oglasnim tablama ili da ga dostave đacima putem SMS poruka, društvenih mreža i slično.

Učenici od prvog do sedmog razreda će slušati snimljene lekcije u blokovima od po dva časa dnevno, dok će osmaci imati po tri časa, od kojih će dva uvek biti srpski jezik i matematika, a treći jedan od predmeta koji se polažu na završnom ispitu.

Prvi sutra startuju učenici prvog razreda, potom drugog, trećeg itd. pa će tako, recimo, u 16 sati i 10 minuta osmaci učiti o glagolima, nakon toga o sistemima linearnih jednačima i potom o električnoj struji iz fizike.

Svi emitovani sadržaji biće dostupni na platformi RTS Planeta gde se mogu ponovo pregledati istog ili narednih dana, navodi se u uputstvu koje su škole dobile iz Ministarstva prosvete.

Istovremeno sa emitovanjem TV časova, nastavnici su obavezni da u saradnji sa odeljenjskim starešinama komuniciraju sa učenicima i/ ili njihovim roditeljima kako bi im davali dodatna uputstva za učenje, bilo da im šalju prezentacije ili zadaju domaće zadatke.

To se odnosi i na predmete koji će biti manje zastupljeni preko RTS 3 kanala, a to su muzičko, likovno, fizičko, strani jezici, tehničko, informatika…

Za srednjoškolce će snimljeni časovi biti emitovani na platformi RTS Planeta. Srednje škole su obavezne da na svojim sajtovima postave banere sa linkovima sa kojih se može pristupiti lekcijama i platformama za učenje.

I za srednjoškolske nastavnike važi obaveza da đacima obezbede dodatne materijale za učenje elektronskim putem, kao i da sa decom svakodnevno komuniciraju lično ili preko odeljenjskih starešina.

A odeljenske starešine će imati dodatnu obavezu da podstiču đake da redovno uče, da im pružaju podršku pomoću elektronske komunikacije, kao i da prate nedeljne operativne planove, koje svaka škola mora da pravi, kako bi imali uvid u to koliko su deca opterećena i mogli da utiču na eventualne promene tih planova.

Najveća nepoznanica i za nastavnike i za roditelje je da li će se tokom vanrednog stanja đaci ocenjivati i kako.

U uputstvu Ministarstva je navedeno da „nastavnici beleže podatke o napredovanju učenika do kojih mogu doći kroz različite vrste razmena – domaće zadatke, vežbanja, provere, eseje, projekte, prezentacije itd. koje će deca dostavljati putem mejla ili preko onlajn platformi, te da sve kvalitetne formativne ocene koriste za sumativno ocenjivanje na kraju školske godine.

U javnosti i na društvenim mrežama se već razvila polemika o ovoj temi, a i nastavnici i roditelji su složni da je nemoguće decu ocenjivati tako što će onlajn raditi kontrolne zadatke, jer ih niko ne može sprečiti da prepisuju.

Da li će učenici osmog razreda polagati malu maturu takođe se ne zna.

Prema uputstvu koje su škole dobile od Ministarstva, od probnog završnog ispita koji je planiran za kraj marta se ne odustaje, ali će se on raditi elektronski. Ministar prosvete Mladen Šarčević juče nije mogao da precizira kako će biti organizovana mala matura za osmake, ali je rekao da se štampaju testovi za probu male mature, kao i za malu maturu.

Branislav Ranđelović, direktor Zavoda za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja, kaže za Danas da ta institucija čeka instrukcije Ministarstva u vezi sa završnim ispitom i da pripremaju „sve moguće opcije“. Ni direktori specijalizovanih srednjih škola sa kojima smo juče razgovarali još nemaju informaciju da li će biti prijemnih ispita ili će se đaci upisivati na osnovu broja poena iz osnovne škole.

Takvo rešenje se u ovom trenutku čini nelogičnim, jer je pritisak na većinu specijalizovanih škola, poput Matematičke gimnazije, ogroman. Direktori smatraju da je neka vrsta provere neophodna, ali napominju da nikakav odgovor još nisu dobili od nadležnih. Zasad se ne zna ni da li će biti prijemnih ispita za upis na visoke škole i fakultete.

Zbog uvođenja vanrednog stanja otkazana su takmičenja, a po svoj prilici i predstojeće ekskurzije i nastave u prirodi. U školama kažu da zvanično obaveštenje još nisu dobili i da ne znaju da li će turističke agencije vratiti novac roditeljima koji su ova putovanja delimično isplatili u ratama.

Nastava i za manjine

U narednim danima će biti emitovani časovi i na jezicima nacionalnih manjina, o čemu će škole biti obaveštene preko sajtova Ministarstva prosvete i saveta nacionalnih manjina. Za đake koji se obrazuju po individualnom obrazovnom planu (IOP 1, 2 i 3) nastavnici treba da pripreme posebne materijale za učenje i da ih dostave đacima u dogovoru sa njihovim roditeljima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari