Dokaz da mirovni sporazum, koji su pre šest godina potpisali vlada i pobunjenici u Demokratskoj Republici Kongo, nije doneo željenu stabilnost u zemlji predstavlja činjenica da se gerilske grupe i dalje naoružavaju i to uglavnom novcem od šverca zlata u inostranstvo.

Prema rečima zvaničnika UN, na taj način se krše sankcije koje je ta međunarodna organizacija uvela DR Kongo nakon potpisivanja mirovnog sporazuma. Kako oni navode, glavna ruta šverca zlata proteže se preko susedne Ugande do Dubaija.

„Pobunjenici svrstani u grupe godišnje prokrijumčare oko 40 tona zlata iz DR Kongo, a profit od više stotina miliona dolara uglavnom koriste za nabavku oružja“, rekao je Dino Mahtani, poverenik UN. Sankcije UN kojima se zabranjuje izvoz zlata iz DR Kongo odnose se i na dve ugandske kompanije specijalizovane za trgovinu plemenitim metalom. Međutim, kako se navodi, njima nije sprečen šverc zlatom. Mahtani je kazao da razlog za to treba tražiti u činjenici da se sankcije ne tiču pojedinaca koji rade u ovim kompanijama. „Kad na listu sankcija stavite kompanije, a ne i njihove direktore i menadžere, oni vrlo lako prave nove firme i nastavljaju isti posao“.

Ovaj „prljavi biznis“ nije lako otkriti, budući da se obavlja različitim kanalima i pravcima, a u tome učestvuje više aktera. Ujedinjene nacije razmatraju uvođenje novih sankcija DR Kongu da bi se sprečio tamošnji šverc zlata, a konačna odluka o tome trebalo bi da bude doneta u toku nekoliko narednih dana. Svetska organizacija je pre dve godine optužila pakistanski mirovni kontigent, koji je trebalo da razoruža pobunjenike DR Konga, da je učestvovao u prodaji zlata i pomagao pobunjenicima u nabavci oružja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari