Svetlana Lukić: Vučić spada u meke autokrate 1Foto: Medija centar

Promocija dvojezičnog izdanja knjige Vojina Dimitrijevića „Strahovlada“: Ogled o ljudskim pravima i državnom teror“, čiji su izdavači Peščanik i Fabrika knjiga, biće održana u subotu u 19 sati u Centru za kulturnu dekontaminaciju.

Govoriće: Vesna Rakić Vodinelić, Marko Milanović, Vesna Pešić i Dejan Ilić, a moderatorka je Svetlana Lukić.

Zašto će baš knjiga „Strahovlada“ Vojina Dimitrijevića dobiti svoje novo izdanje?

– Knjigu objavljujemo u znak sećanja na profesora Vojina Dimitrijevića koga smo izgubili 5. oktobra pre četiri godine, a koji je mnoge od nas, odrasle i obrazovane u vreme Tita i Miloševića, naučio šta znače ljudska prava i vladavina prava. S obzirom na novi talas autokratskih režima u Evropi, među kojima je i ovaj naš, smatrali smo da je ova knjiga ponovo dobila na aktuelnosti, odnosno da će nam pomoći da bolje razumemo mehanizme kojima se koriste novi, „meki“ diktatori, među kojima je i naš predsednik vlade, Aleksandar Vučić.

Kakva je bila recepcija ove knjige 1985. kada je prvi put bila objavljena i kasnije 1997. kada je imala svoje drugo izdanje?

– Vojin Dimitrijević je knjigu „Strahovlada“ napisao svega dve godine posle objavljivanja svoje knjige o terorizmu, od koga je Evropa u to vreme bila u panici. On je usred tog straha od Crvenih brigada, Bader-Majnhofa, IRE, ETE… zaključio da je teror koji sprovodi država, odnosno nosioci vlasti, mnogo opasniji – da je on mnogo veća pretnja po život i dostojanstvo ljudi.

Drugo izdanje „Strahovlade“ objavljeno je u januaru 1997, u doba velikih protesta protiv Slobodana Miloševića, ali i Ivice Dačića, Vojislava Šešelja, Aleksandra Vučića i Tomislava Nikolića. Ili kako u Predgovoru za to izdanje sam Vojin Dimitrijević kaže: „Objavljivanje ovog izdanja se podudara sa velikim – i nadam se – konačnim oslobađanjem od straha“. Od tada, pa sve do svoje smrti 2012, kada na presto dolazi Aleksandar Vučić, od stvarnosti je dobio dovoljno argumenata da zaključi da mu je nada sa kraja XX veka bila uzaludna.

Ko sve danas vlada strahom?

– Posle ratova, još uvek neotkopanih masovnih grobnica, uz stalno zveckanje referendumima i oružjem, mi smo izgubili kriterijume – jedini strah koji priznajemo kao ozbiljan je strah za goli život. Sve ostalo se ne računa. Zbog toga su nam sinonim za strahovladu, na primer ovih dana, Filipini, gde je predsednik Duterte za samo prva tri meseca svoje vladavine pobio nekoliko hiljada ljudi, jer su navodno bili narkodileri. Ali ako se složimo da osim straha za goli život treba uvažiti i neke druge strahove, onda je jasno da tu spada i strah od nekih za sada „mekih“ autokrata, u koje spada i aktuelni predsednik srpske vlade. On koristi različite mehanizme kako bi zastrašio svoje političke oponente, a to su svi koji mu ne ljube skute – nezavisne državne institucije, organizacije civilnog društva, neke opozicione partije, nezavisni mediji i neposlušni blogeri i tviteraši.

"Strahovlada" i na engleskom

Zašto je knjiga dvojezična?

– Objavljivanje ove knjige pomogao je nekadašnji student Vojina Dimitrijevića koji već decenijama živi van zemlje. Smatrao je, a tu se mi iz Peščanika i Fabrike knjiga slažemo sa njim, da „Strahovlada“ treba da bude dostupna i ljudima sa engleskog govornog područja koji se bave izučavanjem našeg dela Evrope. Na neki način, ovim prevodom se hvalimo pred tim velikim svetom da i mi imamo čoveka koji se suvereno kreće kroz velike teme, koje su nekako rezervisane za velike zemlje i velike kulture.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari