Broj zaposlenih u sivom sektoru u Srbiji u 2016. je povećan za 43.400 i to je sa 30 odsto doprinelo ukupnom povećanju zaposlenosti, izjavio je danas ekonomista Svetske banke Lazar Šestović i istakao da u Srbiji 570.000 ljudi radi bez socijalnog osiguranja.

Šestović je, posle predstavljanja izveštaja Svetske banke o Zapadnom Balkanu, rekao da anketa o radnoj snazi pokazuje da je glavnina neprijavljenih radnika u Srbiji radila u poljoprivredi i građevinarstvu. Za oko tri odsto je povećana i „registrovana zaposlenost“ u 2016. godini, podvukao je Šestović i istakao da treba još dosta uraditi kako bi se smanjio broj neprijavljenih radnika.

Prema izveštaju Svetske banke, Srbija je u 2016. zabeležila rast zaposlenosti od 7,2 odsto, ali se tu računaju i podaci o radu u sivom sektoru koji je sa 30 odsto doprineo ukupnom povećanju zaposlenosti. Šestović je rekao da je svestan da javnost zanima slučaj Agrokora, ali da se ekonomistima Svetske banke čini da je Srbija u tom pogledu u relativno dobroj situaciji. Firme Agrokora u Srbiji su nezavisna pravna lica, posluju profitabilno i likvidne su, izjavio je Šestović upitan o dužničkoj krizi u toj kompaniji i njenom uticaju u Srbiji. On je napomenuo da treba sačekati poteze novog rukovodstva u centrali Agrokora u Zagrebu, postavljenog na zahtev poverilaca.

Šef Kancelarije Svetske banke u Srbiji Toni Verheijen je ocenio da RTB Bor i dalje predstavlja „fiskalni rizik“ za Srbiju i da to pitanje treba da bude rešeno. On je rekao i da Svetska banka nastavlja da radi sa Vladom Srbije na konsolidaciji Elektroprivrede Srbije i Srbijagasa. U slučaju EPS primena mera se sprovodi kako je planirano uprkos određenim zakašnjenjima, ali nema povratka na staro, objasnio je Verheijen. On je istakao da je cilj tih mera da se smanje gubici u distribuciji struje, da se poboljša naplata, kao i da se broj radnika prilagodi potrebama tog preduzeća. Verheijen je napomenuo i da se u slučaju Srbijagasa pojavljuje i pitanje firmi iz petrohemijskog kompleksa. To je pitanje vlasništva koje Srbijagas ima u Azotari i MSK, objasnio je Verheijen i napomenuo da se o tome razgovara sa Ministarstvom finansija. 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari