Tadić: Ukidanje presude Šariću rezultat političkog dogovora 1Foto: EPA/ ANDREJ CUKIC

Ukidanje pravosnažne presude Darku Šariću trebalo bi da izazove ogromnu zabrinutost javnosti povodom, ne samo spremnosti atuelne vlasti da se bori protiv najopasnijih formi organizovanog kriminala, već i zbog poništavanja istorijskih uspeha u toj borbi iz vremena naše vlasti, kaže za Danas predsednik Socijaldemokratske stranke i predsednik Srbije u vreme kada je podignuta optužnica protiv Šarićevog klana.

Kako napominje, odluka Vrhovnog kasacionog suda izaziva posebnu pozornost imajući u vidu personalne promene koje su se desile u tom sudu, a koje se povezuju sa bliskim odnosima nove predsednice suda sa Aleksandrom Vučićem, a posebno zbog činjenice da je ona učestvovala u donošenju nezakonite oslobađajuće presude Stanku Subotiću Canetu.

– Kada sve to povežemo sa obelodanjenim vezama pre izbora 2012. između Vučića, Nikolića, Đukanovića i Subotića i čuvenim sastankom tada u hotelu Ric u Parizu, kao i činjenicom da je Šarić odmah nakon tih izbora odlučio da se preda novim vlastima u Srbiji, iskazujući time otvoreno poverenje u nju, jasno je da i ovo ukidanje presude možemo tumačiti u kontekstu tada očigledno postignutog političko-kriminalnog dogovora. Pobedom SNS-a je započela kriminalizacija Srbije, koja je eskalirala masovnim ubistvima međusobno zavađenih klanova i najbrutalnijim zločinima, kao i nedvosmislenim svrstavanjem delova naprednjačke policijske strukture na stranu jednog od klanova, ističe Tadić, dodajući da je apsurdno da se borba između klanova i unutrašnji sukobi u SNS-u prikazuju javnosti kao borba protiv kriminala, jer je to zapravo ogoljavanje kriminala ove vlasti. On napominje da ukidanje presude vidi kao „bacanje pod led napora i životnih rizika najboljih srpskih policajaca, pripadnika službe bezbednosti i svih nas koji smo inicirali i vodili borbu protiv tog kriminala, rizikujući sve“.

O presudi Šariću govorio je i aktuelni predsednik Srbije Aleksandar Vučić istakavši da klan Darka Šarića nije nastao u vreme ove vlasti, već u vreme bivše vlasti, da je tada bio „slobodan kao ptica“ i da je svoju imovinu ulagao u Vojvodinu.

Prema oceni glavnog urednika portala Krik i autora knjige „Šarić: Kako je balkanski kokainski kartel osvojio Evropu“ Stevana Dojčinovića ukidanje presude predstavlja skandal koji nije smeo da se desi, a koji ukazuje na katastrofalno stanje domaćeg pravosuđa.

– Ovo je pre svega odgovornost predsednika Apelacionog suda, zbog čega se postavlja pitanje da li je on uopšte kadar da vodi taj sud. Sada se desilo da je presuda oborena, ne zbog nekog pravnog razloga, već zbog tehničkog propusta koji nije smeo da se desi, pogotovu u predmetu kao što je suđenje Šariću. To je daleko najznačajnije suđenje za organizovani kriminal u zemlji, suđenje koje bi trebalo da svi posmatraju pod mikroskopom, a u njemu se već pojavljivao niz problema i propusta, ističe Dojčinović.

U uređenim zemljama takvo suđenje bi, naglašava Dojčinović, bilo završeno za maksimum godinu dana, a kod nas se razvlači više od 10 godina.

– Sada, na samom kraju, kada je stiglo do Apelacionog suda da se odlučuje o žalbama na poslednju presudu, imamo situaciju da se u Veću sudija koje odlučuje nalaze ljudi koji su ranije bili u vezi sa određivanjem pritvora Šariću, što kod nas po pravilima nije dozvoljeno. Niko nije reagovao na to, ni te sudije koje su od početka znale da su u nekoj vrsti konflikta, ni predsednik suda koji treba da pazi da se takve stvari ne dešavaju. On je na kraju taj koji je odgovoran kod dodeljivanja predmeta i obaveza mu je da reaguje ako dođe do nekih problema prilikom dodele, kaže Dojčinović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari