Posle višemesečne pauze, Narodna kuhinja u Pirotu je ponovo počela da radi. Pet dana u nedelji, 400 siromašnih Piroćanaca na narodnom kazanu dobijaju kuvano jelo i hleb, a dva puta nedeljno su obroci sa mesom. Na listi čekanja je još 107 osoba koje čekaju priliku da dođu na red za topli obrok.

Posle višemesečne pauze, Narodna kuhinja u Pirotu je ponovo počela da radi. Pet dana u nedelji, 400 siromašnih Piroćanaca na narodnom kazanu dobijaju kuvano jelo i hleb, a dva puta nedeljno su obroci sa mesom. Na listi čekanja je još 107 osoba koje čekaju priliku da dođu na red za topli obrok. Rad Narodne kuhinje se finansira iz sredstava Vlade Srbije, norveškog Crvenog krsta, budžeta opštine Pirot i sredstava pirotskog Crvenog krsta.
– Ranijih godina smo imali po 700 korisnika, pa onda lista čekanja nije ni postojala. Sada, pošto smo ograničeni brojem korisnika, morali smo da uvedemo maksimalan broj bonova po porodici, a to je tri, bez obzira koliko članova ima porodica. I iz tih razloga imamo listu čekanja“, kaže sekretar Crvenog krsta Pirota Miroljub Mijić.

Bolesnima obrok na kućnu adresu

I ove godine Crveni krst je nastavio akciju dostave obroka na kućnu adresu najugroženijim korisnicima, tako da trenutno 27 korisnika dobija obroke na kućnom pragu.

– To je optimalan broj korisnika koje možemo da opslužujemo. Svakodnevno lica na civilnom služenju vojnog roka u Crvenom krstu dostavljaju ove obroke i pređu između 15 i 20 kilometara. Ti obroci se dostavljaju korisnicima koji iz zdravstvenih razloga ne mogu da dolaze sami. Oni su ili nesposobni da svakodnevno sami preuzimaju obrok ili nemaju nikog od članova porodice da im obrok uzme, kaže Mijić.

Mijić kaže da se jednom mesečno obavlja revizija korisnika, pa se svi oni koji četiri do pet puta zaredom ne uzimaju obroke iz bilo kojih razloga skidaju sa liste, a pozivaju one koji su po redosledu na listi čekanja.
– Otprilike desetak do dvadeset korisnika se mesečno promene, jer neki ili ne mogu da dođu ili možda nisu zadovoljni načinom usluge i kvalitetom obroka. Po ovom programu kuhinja će raditi samo tri meseca, kaže Mijić.
Korisnici Narodne kuhinje su, kako kažu u Crvenom krstu lica, koja primaju materijalno obezbeđenje , penzioneri sa niskim primanjima i stara lica bez primanja , deca iz porodica materijalno neobezbeđenih lica, a na kazanu je i nekoliko korisnika iz raseljenih i izbeglih porodica.
– Ne uzimam hranu za sebe, već za suprugu, ćerku i unuku. Živimo zajedno, a od prihoda imamo samo moju penziju i ove obroke. Kad kuhinja ne radi snalazimo se kako znamo i umemo. Hrana bi mogla da bude i bolja- kaže Miroljub Dimitrijević, penzioner koji nije ni sanjao da će se jednog dana hraniti sa narodnog kazana.
Nataša Bajramović se godinama hrani u Narodnoj kuhinji.
– Da nam nije ovo ne znam kako bismo živeli. Onih nekoliko meseci prošle godine dok kuhinja nije radila bilo je veoma teško. Primamo socijalnu pomoć. Uzimam 3.000 dinara od kojih ne mogu da platim ni stan, a i sin mi je u vojsci- priča ona.
Vasil Kostov, svakodnevno iz sela Berilovac pešice dolazi po obrok ne bi li prehranio suprugu i ćerku. Godinama je bio zaposlen, a sada od penzije ne može ni kod lekara da ode. A kamoli da kupi hranu.
-Uzimam dva obroka za mene, suprugu i ćerku. Živimo od 7.000 dinara penzije od koje treba da platim telefon, struju, vodu, da kupim kafu ili šećer. A radio sam trideset godina. Za šta sam radio? Sirotinju niko ne gleda! Odem nekome da pomognem, čuvam koze da mi daju da jedem hleb. Ovo je prosjački život. Svaki dan prepešačim jedno dva kilometra da bih uzeo obrok, jada se Kostov.
Muke siromašnih dele i njihova deca. Mnoga od njih sačekaju roditelje da se sa obrokom vrate kući pa tek onda odlaze u školu.
-Moramo da uzimamo hranu. Nema drugo šta da se jede, jer nemamo nikakva primanja, sem dečjeg dodatka za ćerkicu.Uzimam hranu za celu porodicu.Ne primam ni socijalnu pomoć. S obzirom da vikendom kuhinja ne radi, moram sa mužem da se snalazim na razne načine ne bismo li obezbedili koji dinar da prehranimo decu. Uzela sam hranu za dva bona, a šestoro nas je u porodici pa delimo. Za decu je važno da ima“ kaže Olgica Kočić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari