Trajković uoči izbora pre 20 godina: Neizlazak znači podelu Kosova 1Foto: A. Roknić

Svih 38 opština na Kosovu biraće danas, na lokalnim izborima, svoja nova rukovodstva. A pre 20 godina, 17. novembra na Kosovu su održani parlamentarni izbori, prvi od dolaska NATO-a na Kosovo. O tome kako je izgledala atmosfera mesec dana uoči tih izbora izveštavao je i Danas.

Tri političke patrije kažnjene su zbog nepoštovanja izbornih pravila, izjavio je u Kosovskom Mitrovici tadašnji portparol OEBS Hans Kristijan Klasing.

Prema njegovim rečima, kako je naveo Danas u tekstru „Oštre kazne od po 250 DEM“, tokom prvog perioda predizbone kampanje, izborna potkomisija za žalbe i molbe kaznila je Alijansu za budućnost Kosova Ramuša Hajradinaja i Demokratsku partiju Kosova Hašima Tačija sa po 250 nemačkih maraka, zato što policiji nisu prijavili izborne mitinge 120 sati unapred.

„Demokratska partija Kosova se po drugi put suočava sa kaznom zbog neobaveštavanja policije o mitingu, ali je to upozorenje bilo samo skretanje pažnje, pošto se slučaj desio pre početka izborne kampanje.Turska partija Kosova, kojoj Centralna izborna komisija nije odobrila učešće na izborima, kažnjena je sa 1.000 nemačkih maraka, zbog nepoštenog prikupljanja potpisa za verifikaciju. Kako su posvedočili potpisivači, njima je pogrešno objašnjeno zašto se skupljaju potpisi, a jednoj osobi je bilo rečeno da će potpisivanjem pomoći sebi pri zaposlenju“, preneo je Danas.

Klasing je, takođe, saopštio da će na izborima 17. novembra na Kosovu biti prisutno hiljade posmatrača „koji ne pripadaju OEBS“ i da je njihov zadatak da nadgledaju realizaciju izbornog procesa, transparentnost i kredibilitet glasanja, odnosno procesa.

List Danas je preneo i saopštenje Centralne izborne komisije, na čijem se čelu tada nalazio šef Misije OEBS na Kosovu Dan Everts, da su usvojili liste 25 političkih subjekata, a da je srpskoj koaliciji „Povratak“ bio produžen ok za prijavljivanje svojih kandidata, zbog kašnjenja u formiranju srpske građanske inicijative.

Prema pisanju Danasa, partije i udruženja građana prijavile su za parlamentarne izbore ukupno1.282 kandidata, a OEBS je odredio da se novembarski izbori za poslanike Skupštine Kosova organizuju na 1.600 biračkih mesta.

Na današnjim izborima, Srpska lista ima kandidate u svim opštinama sa srpskom većinom i želi da zadrži sva gradonačelnička mesta.

Predsednica Evropskog pokreta Srba sa Kosova Rada Trajković, kao nekadašnja članica Koordinacionog centra za Kosovo i Metohiju i potpredsednica Demohrišćanske stranke Srbije ocenila je, tada pre 20 godina, da bi neizlazak Srba na novembarske izbore označio „podelu“ pokrajine, a „nova kosovska vlast u kojoj bi bili isključivo Albanci, imala bi direktnu ingerenciju nad srpskim enklavama u centralnom Kosovu i nikakve ingerencije u severnom – srpskom delu Kosova”.

„Takva podela teritorije suštinski i nacionalno ne bi zadovoljila ne samo Srbe, već i srpsku državu koja polaže istorijsko pravo na Kosovu i Metohiji“, istakla je sredinom oktobra 2001. godine Rada Trajković.

Prema njenom mišljenju nelogično je zagovarati paralelnu vlast Srba na Kosovu, jer bi u tom slučaju ta vlast “bila vezana samo za severno Kosovo, dok bi enklave u centralnom delu bile bez srpske podrške i ne bi mogle da opstanu na toj teritoriji“, preneo je Danas.

Trajković uoči izbora pre 20 godina: Neizlazak znači podelu Kosova 2
Foto: Arhiva Danasa/Klub čitalaca

I tadašnji ambasador SAD u Jugoslaviji Vilijam Mongomeri, mesec dana pred izbore pozvao je Srbe sa Kosova da u što većem broju glasaju na tim novembarskim izborima, upozoravajući da će počiniti veliku grešku ako tako ne postupe.

Govoreći o situaciji na Kosovu, Montgomeri je u intervju datom Prvom programu Radio Beograda ukazao da „ekstremisti na obe strane“ u „potpunosti sprečavaju svaki napor na stvaranju multietničkog društva“.

„Zato verujem da je neophodno da svi udvostručimo napore i suprotstavimo se ekstremizmu. Srbi će počiniti veliku grešku ako kažu da zbog toga što nema uslova neće glasati.To je ogromna greška“, naveo je on, a preneo Danas.

„Srbi na Kosovu treba da glasaju u što većem broju i tako svojim predstavnicima obezbede da i dalje imaju sve političke mogućnosti na raspolaganju“, istakao je Mongtomeri i poručio: “Ovi izbori nisu nikakav nepovratni referendum koji bi zauvek zacementirao stanje. Glasanje otvara nove pozicije za Srbe. Neučestvovanje na izborima im te opcije uskraćuje”.

Kompletna digitalna arhiva svih brojeva Danasa od 1997. do danas dostupna članovima Kluba čitalaca Danasa na portalu klub.danas.rs.

Američki diplomata izjavio je da zaista verujem da je jedini put koji Srbima sa Kosova pruža šansu za normalnu budućnost u njihovim kućama na Kosovu – njihovo potpuno partnerstvo sa međunarodnom zajednicom, „na čemu moraju puno da rade“.

„Jedna od intersantnih stvari koje sam o Srbima zapazio je vaša navika da svoje bitke vodite potpuno sami, gotovo protiv svih. Opet slučaj juga Srbije pokazuje da u saradnji sa međunarodnom zajednicom možete steći saveznike i prijatelje koji će vam pomoći i tako ćete postati mnogo efikasniji. To treba da uradite i na Kosovu”, preneo je Danas reči Montgomerija.

Ispostaviće se kasnije da je nakon ovih novembarskih izbora, održanih 2001.godine, stvorena prva vlada privremenih institucija Kosova na čijem je čelu bio Bajram Redžepi, kadar Dmokratske partije Kosova. Redžepijeva stranka je tada dobila 25,7 odsto glasova i time postala druga stranka na Kosovu, posle Demokratskog saveza Kosova Ibrahima Rugove, a Redžepiju je Skupština dodelila mesto premijera 4. marta 2002. godine.

Bombom na sedište Rugovine stranke

U toj nedelji oktobra, pre dve decenije, Danas je preneo Betinu vest o eksploziji koja se dogodila u sedištu Rugovine stranke u Suvoj Reci, o čemu je saopštio Demokratski savez Kosova. U toj eksploziji koja se dogodila jedan sat posle ponoći kada je bačena bomba, kako su naveli, nije bilo povređenih.
„Uništene su i kancelarije humanitarne organizacije „Majka Tereza“, navedeno je u saopštenju DSK. Posle eksplozije pripadnici Kfora i lokalni vatrogasci sprečili su dalje širenje požara, a Unmik je sprovodio istragu. „Veliki broj građana okupio se oko sedišta DSK u Suvoj Reci protestujući zbog ovog događaja“, javila je agencija Beta, a preneo Danas.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari