Traže zatvaranje Stanjevine 1

Stotinak građana, pretežno iz prigradskog naselja Zalug koje se nalazi s druge strane Lima, okupilo se u ponedeljak pre podne na deponiji Stanjevine upućujući zahtev da se ovo smetlište zatvori, a u roku od 15 dana sanira i lokacija dovede u adekvatno stanje.

Organizatori su naglasili da skup nije protiv vlasti već za zdravlje ljudi koje je godinama ugroženo, ali da se poslednjih meseci smetlište ne održava, da raste brdo smeća i preusmerava vodotok Lima. Podsetili su da su zahteve uputili nadležnim vlastima još u novembru. Peticiju je potpisalo 500 žitelja naselja Zalug, blokadu su najavili za kraj godine, ali da je ledena zima pomerila rokove, no do sada, smatraju, vlast nije ništa učinila da se zahtevi za zatvaranje Stanjevina i sprovedu. Među prisutnim koji su nosili maske i transparentne „Stop smeću“, „Za zdravlje vaše i naše dece“ i „Za čisto i zdravo Prijepolje, ispunite obećanje da se Prijepolje više ne stidi“, nije bilo predstavnika vlasti ali jeste članova i prvaka nekih od opozicionih partija.

Zindović razume i podržava

Predsednik opštine Dragoljub Zindović izjavio je da potpuno razume i podržava zahteve građana da se smetlište izmesti iz Stanjevina koje su na samom ulasku u grad i da je zbog toga ova vlast odmah to apostrofirala kao osnovni i najbitniji problem i odmah preduzela konkretne korake: usvojena je neophodna skupštinska odluka, određena privremena lokacija za koju postoji adekvatna projektna dokumentacija što je omogućilo da se konkuriše za sredstva Vlade Republike Slovenije. Među nekoliko stotina projekata, ovaj prijepoljske opštine prošao je prvi krug i sada se, u skladu sa konkursnim rokovima Vlade Slovenije očekuje konačan odgovor. Ukoliko bude pozitivan, odmah bi se počelo sa radovima, odnosno već ovog proleća.

– Privremena deponija u Stanjevinama ima sve adekvatne dozvole i ne može se ulaziti i blokirati tuđi posed, a to je posed JKP“Lim“. Ja razumem sve građane koji protestuju protiv smetlišta, potpuno ih podržavam i njihovo javno izraženo nezadovoljstvo pomaže i ide u pravcu i naših stavova da se sve to konačno mora što hitnije rešiti. Ali nikako ne mogu da prihvatim da to koriste pojedine političke partija i njihovi lideri koji su 12 godina bili na vlasti i baš ništa nisu učinili da problem Stanjevina reše, pa sada okupljaju svoje rođake, partijske članove i komšije iz Zaluga kako bi opstruisali vlast i njeno ozbiljno i potpuno zalaganje da se Stanjevine zatvore, kaže Zindović.

Grupa građana organizovala je dežurstva na lokaciji kako bi se sprečilo dalje deponovanje smeća sa područja opštine. U utorak i sredu sprečili su da na deponiju uđu kamioni sa smećem, o čemu je obavešteno opštinsko rukovodstvo. Očekuju se potezi vlasti kako Prijepolje ne bi bilo i bukvalno zatrpano smećem u roku od samo nekoliko dana. Naime, dnevno se iskipuje na deponiju u Stanjevinama od 8 do 12 kamiona, odnosno od 40-50 tona otpada. Svakodnevno se iznosi smeće iz Bolnice, Doma zdravlja, vrtića, škola te stambenih blokova Stadion i Podvaroš zbog malog kapaciteta kontejnera. Pre nekoliko godina, kada je zatvorena nesanitarna deponija za područje Brodareva, smeće iz ovog dela prijepoljske opštine u kome živi preko desetak hiljada stanovnika, takođe se deponuje na gradsku deponiju što je doprinelo ubrzanom popunjavanju raspoloživih kapaciteta, pa je i održavanje pod ovim okolnostima postalo vrlo teško, a čini se poslednjih meseci i nemoguće, na šta je upozoravano još pre skoro dve godine, ali se stanje nije promenilo, nije reagovano ni iz nadležnog ministarstva iako je održano nekoliko sastanaka.

Ugroženo zdravlje ljudi

Zbog blokade deponije i onemogućavanja radnika JKP „Lim“ da rade svoj redovni posao, odnosno odlože sakupljeni otpad na privremenu lokaciju u Stanjevinama, u sredu je zasedao Opštinski štab za vanredne situacije i doneo zaključke kojima se nalaže svim nadležnim da postupaju shodno svojim zakonskim ovlašćenjima. Opštinski štab je procenio da je blokada deponije Stanjevine nedozvoljena aktivnost i da može da prouzrokuje štetne posledice po život i zdravlje građana opštine Prijepolje.

Naloženo je JKP „Lim“ da hitno zatraži pomoć pravosudnih organa u rešavanju problema blokade deponije, a prema instrukcijama načelnika Policijske uprave Prijepolje koje je dao na sednici kao član Štaba, predloženo je Policijskoj upravi Prijepolje da sagleda mogućnosti i ispunjenost uslova za donošenje odluke o zabrani održavanja skupa i bilo kakvog okupljanja na gradskoj deponiji.

Tokom dana predsednik opštine Dragoljub Zindović i v. d. direktora JKP“Lim“ Enis Memišahović, održali su sastanke sa predsednikom Osnovnog suda u Prijepolju i Osnovnim javnim tužiocem kako bi se rešio, u skladu sa zakonskim okvirima, problem blokade gradske deponije.

Inače, privremena deponija na ulasku u Prijepolje prvi put je kao lokacija počela da se koristi još krajem šezdesetih godina prošlog veka kada su sva naselja bila daleko od tog mesta. Nekoliko puta je zatvarana, kad su u blizini počele da niču kuće, a devedesetih je opština odredila drugu privremenu lokaciju koja je korištena samo nekoliko godina, da bi zbog lošeg pristupa tom mestu, doneta odluka u dogovoru sa pribojskom opštinom, da se smeće iz Prijepolja vozi na tamošnju privremenu deponiju i izdvojena su sredstva iz prijepoljskog budžeta za uređenje te lokacije ali je posle bombardovanja 1999. i oštećenja mosta u Bistrici, ponovo aktivirana deponija u Stanjevinama i od tada ona se koristi kao privremena.

Pre desetak godina predsednici četiri opštine su potpisali zajednički memorandum i uložena su sredstva iz budžeta sve četiri opštine (Sjenica, Nova Varoš, Priboj i Prijepolje) i počeli su prvi radovi na izgradnji Regionalne sanitarne deponije. Samo godinu dana kasnije sve je stalo iako su investirane i pare iz državnih i evropskih fondova koji se kreću u desetinama miliona dinara. Čak je 2013. godine sredstvima Evropske unije dopunjen glavni projekat da bi odgovarao novim standardima, za šta je ponovo uloženo nekoliko stotina hiljada evra ali radovi nisu nastavljeni, te svaka opština i dalje lageruje smeće po divljim deponijama koje ugrožavaju vodotokove, šume, pašnjake i poljoprivredno zemljište. Inače, ove četiri opštine osnovale su, opet u skladu sa preporukama sa višeg nivoa, preduzeće, koje ima direktora i skupštinu ali osim plata i honorara koji se isplaćuju, nije napravljen ni jedan jedini korak za nastavak radova od 2008. godine. Da li će iko postaviti pitanje: šta se dešava, ko je kriv, gde su otišle tolike pare i da li se posle toliko ulaganja odustalo od sanitarne deponije za ovaj deo Srbije?

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari