Tužilac danas ispituje vladiku Artemija 1Foto: Fonet/Dragan Antonić

Posle izuzeća sudije Bojana Mišića „zbog pristrasnosti“, kog je posle prvog ročišta na mestu predsednika sudskog veća zamenila Marina Anđelković, u Višem sudu u Beogradu juče je nastavljen glavni pretres.

Sudi se vlasniku i direktoru Centra „Rade Neimar“ Eparhije raško-prizrenske Predragu Subotičkom, iz SPC isključenom bivšem episkopu raško-prizrenskom Artemiju (Radosavljeviću), glavnom arhitekti Jeleni Šubarević i u odsustvu nekadašnjem sekretaru ERP raščinjenom arhimandritu Simeonu (Dejanu Vilovskom).

Oni su optuženi za zloupotrebu položaja i materijalnu štetu nanetu ERP. Sudija Mirina Anđelković juče je tražila da optuženi ponovo iznesu svoje odbrane, zato što pretres održan 8. marta greškom nije tonski snimljen.

Vladika Artemije ponovio je da je „optužnica montirana“, da u njoj nema konkretnih dokaza i da treba da „opravda bezakonje Sinoda i Sabora njegovim uklanjanjem sa Katedre“. On je kao razloge svog proterivanja sa Kosova i Metohije 2010. naveo zameranje svetskim moćnicima, najpre tužbom sudu u Strazburu protiv četiri države članice NATO zbog rušena srpskim svetinja na KiM, nepopustljivosti u stavu da u martovskom pogromu 2004. srušene crkve i manastire ne mogu da obnavljaju oni koji su ih rušili – kosovski Albanci, zabrani tadašnjem državnom sekretaru SAD Džozefu Bajdenu da 2009. bez njegovog znanja poseti manastir Visoke Dečane… Vladika Artemije je naglasio da je sve radio uz blagoslov pokojnog patrijarha Pavla i znanja i odobrenja Sinoda SPC, koji je kao u slučaju tužbe u Strazburu, pod pritiskom stranih ambasada posle menjao stav i potvrđivao ga saborskim odlukama, uprkos njegovom neslaganju kao nadležnog episkopa raško-prizrenskog. Vladika Artemije je rekao i da je bio i ostao otvoreni protivnik ekumenizma, dolaska pape u Srbiju i novotarenja u bogosluženjima i podsetio da je Vrhovni sud Grčke – Areopag 2010. odbio zahtev Srbije za izručenje arhimandrita Simeona, ocenivši da je u pitanju „politički i verski progon“ zbog čega ne bi imao fer suđenje u Srbiji.

Predrag Subotički odbio je da iznese odbranu dok mu se ne objasni optužnica i ne omogući pristup finansijskog dokumentaciji – 30 registara Centra „Rade Neimar“, koja mu je oduzeta i nedostupna više od sedam godina. Insistiranju Subotičkog da Tužilaštvo pročita optužnicu u celosti i na pristupu dokazima pridružio se i njegov branilac advokat Nikola Tomašević, tvrdnjom da odbrana nije dobila objašnjenje o statusu ranijih optužnica posle objedinjavanja predmeta i da to nije bilo jasno ni prethodnom sudiji Mišiću, kao i da njegov branjenik sedam godina nema odgovor gde je oduzeta dokumentacija.

Zamenica javnog tužioca Brankica Marić uzvratila je tvrdnjom da je „otuženima dokumentacija bila dostupna u sudu“, a sudija Marina Anđelković izjavila je da se ona sada nalazi kod nje i da će advokatu Tomaševiću i optuženom Subotičkom omogućiti da je pregledaju i kopiraju.
Suđenje se nastavlja danas, kada će vladika Artemije odgovarati na pitanja tužioca.

Patrijarh u Vikiliksu

Vladika Artemije objasnio je juče gde su i kako potrošeni prilozi dijaspore za narod i Crkvu na KiM o čemu poseduje priznanice, da u kući u Sremčici kupljenoj njegovim ličnim novcem živi porodica sa šestoro dece prognanih Srba sa KiM, te da nikada nije radio mimo crkvenih zakona, kanona, koji ne dovode u pitanje posedovanje eparhijskih nekretnina i van granica ERP, što je jedna od tačaka optužnice. On je ispričao i kako je legalnom prodajom objekta u Đakovici koji, prema njegovim rečima, formalno nije bio upisan kao vlasništvo ERP, obezbeđen novac za lobiranje u SAD protiv proglašenja kosovske nezavisnosti oko čega zvanični Beograd nije hteo da se angažuje, kao i da postoje depeše Vikiliksa o susretu i razgovoru patrijarha Irineja sa ambasadorom SAD o slučaju „vladike Artemija“, samo dan pre njegove smene na Sinodu 13. februara 2010. godine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari