Minutom ćutanja i polaganjem venca na napuštenoj železničkoj stanici Štrpci juče su porodice obeležile 15. godišnjicu otmice i ubistva 19 Bošnjaka, državljana Srbije. U 15.48 sati, kada je otmica izvršena 27. februara 1993. godine, igrom slučaja kroz železničku stanicu prošao je putnički voz.

Minutom ćutanja i polaganjem venca na napuštenoj železničkoj stanici Štrpci juče su porodice obeležile 15. godišnjicu otmice i ubistva 19 Bošnjaka, državljana Srbije. U 15.48 sati, kada je otmica izvršena 27. februara 1993. godine, igrom slučaja kroz železničku stanicu prošao je putnički voz. Iz stanice Štrpci kobnog 27. februara pripadnici paravojne jedinice Beli orlovi, koju je predvodio haški optuženik Milan Lukić, oteli su 19 građana iz voza na relaciji Beograd – Bar i ubili ih kod Višegradske Banje. Njihova tela do danas nisu pronađena.

Inicijativa da se izgradi spomen-obeležje

Na Trgu slobode u Bijelom Polju juče je u pet minuta pre 12 časova počeo skup građana radi podsećanja na 15. godišnjicu zločina u stanici Štrpci. Predsednik opštinskog odbora Bošnjačke stranke Senad Dlakić rekao je agenciji Beta da je skup u tom gradu organizovan zbog toga što je od tog broja putnika njih pet bilo s područja Bijelog Polja. Na skupu je rečeno da su otmica i ubistvo 19 Bošnjaka predstavljali realizaciju „precizno osmišljenog projekta državnog vrha tadašnje SR Jugoslavije, s ciljem da se stvore etnički čiste teritorije bez Bošnjaka, što je i postignuto, tako da su desetine hiljada njih napustile svoje domove. Građani su velikim brojem potpisa podržali inicijativu da se žrtvama u Bijelom Polju izgradi spomen-obeležje.

Većina žrtava bila je iz Prijepolja, pa je juče na mestu na kojem je devet tela bačeno u reku Lim položen venac. U grupi otetih i ubijenih bilo je i građana iz Priboja, Podgorice i Beograda. Šefki Ebojević, kome je otet i ubijen brat Nijaz, kaže za Danas da su veoma tužni, ali i ljuti na vlast „što nam ne daju da saznamo šta je bilo s njima“.
– Od njih ništa drugo nismo tražili, osim ako su živi da ih daju, a ako su mrtvi da nam daju njihove kosti da ih dostojno sahranimo po našim običajima i da možemo, kada odemo na groblje, da se poklonimo njihovim senama – rekao je Ebojević.
Selma Nemović, kojoj je pre 15 godina kidnapovan otac, kaže da ima utisak kao da se sve ovo desilo juče i da je žalosno što se pojedinci sete samo godišnjice, ali da je i to bolje nego da ih se uopšte ne sećaju. Ona dodaje da kao porodica nikada nisu dobili nikakvu podršku od države tokom proteklih godina, ali ni bilo kakvu informaciju o tome šta se zaista dogodilo.
– Znamo da su ubijeni, ali ne i gde su leševi. Radi se na masovnim iskopavanjima grobnica, radiće se DNK analize i nadam se da ćemo jednog dana naći leš mog oca, bar da znamo gde je i da ima grob i spomenik – izjavila je Nemović.
Za otmicu 19 putnika u stanici Štrpci, presudom Višeg suda u Bijelom Polju, na 15 godina zatvora osuđen je Nebojša Ranisavljević iz Despotovca, dok je septembra 2003. godine u Okružnom sudu u Beogradu Milan Lukić u odsustvu osuđen na 20 godina zatvora zbog otmice i ubistva 16 Bošnjaka u Sjeverinu. Prema istom receptu izvršena je i otmica u Štrpcima, a Lukić čeka na suđenje u Haškom tribunalu.
U obeležavanju 15. godišnjice otmice u Štrpcima učestvovali su i predstavnici Komiteta pravnika za ljudska prava, Inicijative mladih, Helsinškog odbora, Fonda za humanitarno pravo i Žena u crnom.
Nevladine organizacije reagovale su i saopštenjima u kojima pozivaju vlasti Srbije da u potpunosti rasvetle ovaj zločin. Sandžački odbor za zaštitu ljudskih prava i sloboda i Sandžački intelektualni krug saopštili su da je 15. godišnjica prilika da zatraže „punu istinu o onome što se tada desilo, da se suprotstavimo politici zaborava i mimoilaženju zločina“.
Šest NVO za zaštitu ljudskih prava iz Srbije zatražilo je „sprovođenje temeljne istrage i suđenje ostalim počiniocima i naredbodavcima, javno priznanje stradanja žrtava kroz podizanje spomenika, saopštavanje pune istine i uloge bivših vlasti o ovom zločinu, te angažovanje na utvrđivanju lokacija na kojima se nalaze posmrtni ostaci njihovih najbližih“. Matica muslimanska Crne Gore ocenila je da je trebalo i da se moglo „više učiniti u Crnoj Gori na razotkrivanju zločinaca“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari