U Srbiji je od početka godine u saobraćajnim nesrećama poginulo 316 ljudi, a 9.780 je povređeno, izjavio je juče zamenik načelnika Uprave saobraćajne policije Vladimir Rebić. Na promociji kampanje „Kad pijem ne vozim“ Rebić je rekao da je za prvih sedam meseci ove godine zabeleženo 20.000 saobraćajnih nesreća i da je u velikom broju njih alkohol jedan od uzroka.

Upitan o izmenama Zakona o bezbednosti u saobraćaju i najavljenoj mogućnosti da se povećaju kazne za alkoholisane vozače, pa čak i da se oduzimaju vozila, Rebić je kazao da su kazne i u postojećem zakonu velike, a da oduzimanje vozila ne bi dalo pozitivne efekte. On je istakao da je potrebno povećavati svest ljudi o opasnosti tokom vožnje u pijanom stanju.

Kampanja „Kada pijem ne vozim“ počinje od ponedeljka, 5. avgusta, i spotovi će se emitovati na svim televizijama sa nacionalnom frekvencijom. Kampanju Uprava saobraćajne policije sprovodi u saradnji sa Apatinskom pivarom, koja je policiji poklonila deset alkometara.

Rebić je izneo i ohrabrujuće podatke, a to je da se svake godine smanjuje broj vozača koji posle učešća Sabora u Guči sedaju za volan pod dejstvom alkohola. Prema podacima MUP-a, 2010. godine registrovano je čak 677 pijanih vozača, 2011. godine 467, a 2012. godine 368 vozača.

Pomoćnik direktora Agencije za bezbednost saobraćaja Branimir Miletić rekao je juče da je vrlo zabrinjavajuć podatak da 65 odsto građana koristi mobilni telefon tokom vožnje.

„To je veoma zabrinjavajuće i veoma je opasno. Pojavom mobilnih telefona taj uređaj je svuda u svetu postao ključan uzrok saobraćajnih nesreća“, rekao je Miletić za agenciju Beta. Istraživanje koje je radila Agencija za bezbednost saobraćaja u saradnji sa sajtom „Polovni automobili“, pokazalo je da 65 odsto građana koristi telefon dok vozi, bilo da šalje poruke ili razgovara.

Prema rečima Miletića, poseban rizik predstavlja činjenica da je mali broj ispitanika rekao da koristi pomoćne uređaje za telefoniranje.

– U Zakonu o bezbednosti saobraćaja, koji je donet 2009. godine, dato je to srednje rešenje, mogućnost da se ne kažnjava vozač ukoliko koristi hendsfri uređaj. Iako je data ta mogućnost, većina vozača razgovara držeći telefon u ruci. To može da bude vrlo opasno, ocenio je on i dodao da sekund nepažnje može da bude koban po nečiji život.

– Ukoliko na samo jednu sekundu skrenemo pažnju sa puta, a vozimo 72 kilometra na sat, mi za tu jednu sekundu pređemo 20 metara puta i verujte svašta može da se desi, a nemoguće je da se bezbedno zaustavite, objasnio je Miletić.

U MUP-u Srbije rečeno je agenciji Beta da su od početka godine policajci napisali 5.468 zapisnika, odnosno kazni za upotrebu mobilnih telefona. Kazna za ovaj prekršaj je 5.000 dinara.

Poginula žena

Jedna osoba je poginula, a dve su teže povređene u teškoj saobraćajnoj nesreći koja se juče pre podne dogodila u selu Zagrađe pod Rudnikom, na Ibarskoj magistrali. Istražni sudija Osnovnog suda u Čačku Irena Jestrović rekla je da je u sudaru putničkog automobila i kamiona s prikolicom poginula žena koja bila saputnica u automobilu. Vozač kamiona Ilija O. iz Veternika i vozač automobila Branislav D. iz Sremske Mitrovice su teško povređeni i prebačeni u bolnicu u Gornjem Milanovcu. Načelnik hirurgije Tomislav Pejović rekao je da su oni zadobili teške telesne povrede, ali da nisu životno ugroženi. Beta

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari