Ubedili staricu da je izbila revolucija pa je opljačkali 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Gospođa Le Menažer di Bit postala je žrtva lopova koji su na prevaru prodali njenu vilu kraj Pariza, prenosi list Vreme na današnji dan pre 80 godina.

Lopovi su ubedili staricu da je izbila revolucija i da će je oni čuvati dok ne prođe.

Lakoverna starica im je bez problema poverila sav svoj nakit i pristala da je zatvore u kuću.

Kako bi je uverili u istinitost ove “revolucionarne priče”, prevaranti su konstantno pucali iz revolvera, što je staricu dodatno uverilo da se van zidina njenog dvorišta zaista nešto ozbiljno zbiva.Ubedili staricu da je izbila revolucija pa je opljačkali 2

Uplašena neredima, stara gospođa je pristala da svoju vilu proda, a dobijeni novac da na čuvanje svojim novostečenim “prijateljima”.

Ono što lopovi nisu znali je da je nedavno zet gospođe Le Menažer zatražio od suda da joj dodeli tutora, jer je starica senilna.

Nakon prodaje kuće, lopovi su gospođu premestili u Nicu, a za njom je odmah izdata poternica.

Ubrzo nakon toga, policija je uhapsila lopove, a staricu je udomio jedan rođak, prenosi Vreme.

U listu Vreme 9. marta 1939. godine našla se i priča o jednom Nišliji koji je izumeo automatsku rampu.

Podstaknut velikim brojem železničkih nesreća, berberin Stanko Ristić došao je na ideju kako da uz pomoć jednog mehanizma spreči što veći broj nezgoda na prugama.

Prema njegovoj zamisli, sa obe strane železničke stanice treba da se nalaze automatski otvarači ili alarmi povezani žicama za branike na rampi.

Ubedili staricu da je izbila revolucija pa je opljačkali 3Pri prelazu prvih točkova lokomotive, zvono i crveni alarm najavljuju dolazak voza.

Gospodin Ristić namerava da svoj izum ponudi državi, a ovih dana će svoj pronalazak i patentirati.

Ristić se već trideset godina bavi raznim pronalascima, a pre rata je izumeo i parni automatski mlin, piše Vreme.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Istog dana list Pravda izveštava o svečanom skupu Srpske kraljevske akademije na kojoj je Jovan Dučić pročitao svoju pristupnicu.

Nakon čitanja svog eseja o Ivi Vojinoviću, dr Aleksandar Belić uveo je Dučića u red akademika rekavši da Dučić “u samo nekoliko strofa oživljava ceo svet vizija, i u nekoliko reči sažima ceo život jednog bića”.

Svečani skup Srpske kraljevske akademije održan je u Kolarčevoj zadužbini, a ceremoniji je prisustvovao veliki broj državnih funkcionera, naučnika i članova akademije, piše Pravda.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari