Ubistva novinara su još uvek tabu tema 1

U Kulturnom centru Šapca predstavljena je knjiga Nebojše Vukovića „Nebeska redakcija“, gde je ukazano na 19 slučajeva ubistava novinara iz Srbije.

Po tome broju Srbija je na sedmom, odnosno 13. mestu u Evropi i svetu, ali je neslavno prva po nerazjašnjenim ubistvima.

Autor je započeo pisanje knjige pre dve godine, i, kako je ukazao, naišao je na brojne prepreke, čak i u redakcijama ubijenih novinara.  Nažalost, ni udruženja novinara se nisu potrudila da dođu do istine. Rečit primer je ubistvo četvoročlane TV ekipe iz Šapca, devetog oktobra 1991. godine na Baniji. Zoran Amidžić, šef dopisništva RTS, Bora Petrović, snimatelj, Dejana Milićević, asistent snimatell i Sretan Ilić, urednik u TV Šapcu, ubijeni su na novinarskom zadatku i to čak sa 250 metaka. Međutim, nekoliko dana posle tog mučkog ubistva u  hrvatskom „Jutarnjem listu“ pojavila su se dokumenta uzeta iz torbe Zorana Amidžića. Neshvatljivo je da do danas nijedno novinarsko udruženje nije zatražilo istragu o tome, a sve je to bilo pokriveno kamerama, jer je redakcija u samom centru Zagreba, rečeno je na promociji.

Za ubistvo Dade Vujasinović evidentno je da je motiv bio ne to šta je obna napisala, nego šta nije, a to je najverovatnije bila trgovina na zaraćenom području. Za Milana Pantića skandalozna je bila izjava tadašnjeg ministra policije Dragana Jočića da je to trebalo da bude opomena, a on je ubijen prvim udarcem palicom za bejzbol. O ubistvu Slavka Ćuruvije mnogo toga je napisano, ali je ironično što je ulica nazvana po njemu upravo ta, odakle je poteklo naređenje za ubistvo. Naše je da ne zaboravimo i da podstičemo dalja istraživanja, jer je to ne samo kolegijalna nego i civilizacijska obaveza, rekao je između ostalog Vuković.

Gradonačelnik Šapca Nebojša Zelenović podsetio je na izuzetan doprinos koji su dali ubijeni šabački novinari, i da je gradska uprava spremna da na svaki način pomogne da se to ne zaboravi. Spomenik ubijenim šabačkim novinarima koji je podigao američki biznismen Slobodan Pavlović trenutno se nalazi u Bijeljini, i svakako će biti ustupljen i gradu Šapcu čim se pronađe adekvatna lokacija.

Imena za zgradu dopisništva

Tanja Dimitrić Mijailović, urednica dopisništva u Šapcu, istakla je da su ubijeni šabački novinari ostavili dubok trag i da još uvek žive u sećanjima kolega i Šapčana. Ovo dopisništvo podnelo je inicijativu da zgrada „Glasa Podrinja“, RTV Šapca kao i sedište dopisništva ponese ime četvorice ubijenih novinara i da se po njima nazove i ulica gde se nalazi ta zgrada. O značaju i radu ubijenih novinara govorili su Dragan Filipović, prvi urednik dopisništva RTS u Šapcu, kao i Zoran Brkić, u to vreme novinar u redakciji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari