Udruženja sudijskih i tužilačkih pomoćnika Srbije zabrinuta zbog Amandmana na Ustav 1

Udruženje sudijskih i tužilačkih pomoćnika Srbije povodom objavljenog teksta Amandmana na Ustav Republike Srbije iz 2006. godine od strane Ministarstva pravde, u delu koji se odnosi na pravosuđe, a s ciljem istinitog informisanja javnosti, izražava ozbiljnu profesionalnu rezervu i kategorički se protivi svim nastojanjima da takav tekst postane sastavni deo Ustava.

Ovakav stav Udruženja temelji se prvenstveno na predloženim uslovima za prvi izbor na sudijsku i javnotužilačku funkciju, koji se sastoje u zahtevu za okončanom posebnom obukom u instituciji za obuku u pravosuđu osnovanoj zakonom. Time se izričito vrši konstitucionalizacija početne obuke na Pravosudnoj akademiji i otvara se mogućnost za osnivanje novih institucija u budućnosti, sada nama nepoznatih, koje će imati nadležnost da obučavaju kandidate za vršenje pravosudnih funkcija, što vodi pravnoj nesigurnosti i stvara favorizovanje pojedinačnih grupa ili lica. Osim toga, položaj sudijskih i tužilačkih pomoćnika je u potpunosti zanemaren, uprkos činjenici da je oko 1900 državnih službenika zaposleno na ovim radnim mestima, i umesto radnog iskustva u sudu i javnom tužilaštvu, apsolutni primat postaje obuka, koja se organizuje van ovih državnih organa.

Takođe, samo prividno je isključena nadležnost političkih organa u postupku izbora za sudije, javne tužioce i zamenike javnih tužilaca, jer Narodna skupština više ne donosi odluku o izboru, ali su ovom političkom telu data nova ovlašćenja za izbor istaknutih pravnika, koji čine čak 5 članova Visokog saveta sudstva i čak 5 članova Visokog saveta tužilaca. Zvanična radna verzija izmena Ustava predviđa 10 članova Visokog saveta sudstva, od koga su 5 sudije, a ostalih 5 istaknuti pravnici, pri čemu predsednik tog tela, koje je po definiciji garant nezavisnosti i samostalnosti sudova, ne može biti sudija, i takođe 11 članova Visokog saveta tužilaca, od koga su 4 zamenici javnih tužilaca (ne i javni tužioci), 5 istaknutih pravnika, Vrhovni javni tužilac Srbije i ministar nadležan za pravosuđe i koje kao takvo sa predstavnicima i zakonodavne i izvršne vlasti je po definiciji samostalan državni organ, koji jemči samostalnost javnih tužilaštava.

Evidentna povreda suštinskih komponenata vladavine prava, netransparentan, nejasan i politički sastav Pravosudnih saveta, negacija nezavisnosti u vršenju sudijske funkcije i samostalnosti u vršenju javnotužilačke funkcije i uslovi za izbor na sudijsku i javnotužilačku funkciju uvođenjem kao osnovnog uslova obuke jedne javne ustanove, bez posedovanja institucionalnog kapaciteta, glavne su karakteristike objavljenog teksta Amandmana na Ustav, uz nedopustivo slabu redakturu normativnog teksta, kroz laičko izražavanje.

Udruženje sudijskih i tužilačkih pomoćnika Srbije aktivno će učestvovati u zakazanim javnim raspravama i kroz detaljnu elaboraciju svih predloga nastojaće da svi navedeni, kao i drugi propusti, koji destabilišu postulate pravne i demokratske države, budu otklonjeni.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari