Upozorenje Ministarstva: Paljenje strnjike krivično delo 1Foto: Beta/Milan Timotić

Ministarstvo zaštite životne sredine Srbije apelovalo je danas ponovo da se ne pali strnjika i upozorilo na veliku štetnost i pogubne posledice paljenja i po prirodu, i po zdravlje ljudi.

Ministarstvo je istaklo da je pri uklanjanju žetvenih ostataka neophodna primena drugih, efikasnijih, korisnijih i sigurnijih metoda.

Loša praksa paljenja strnjike, kao zastarelog načina uklanjanja žetvenih ostataka, veliki je rizik po život i zdravlje građana i imovinu, nanosi velike štete poljoprivredi i životnoj sredini, podsetilo je Ministarstvo.

Tako uklanjanje strnjike zakonom je zabranjeno i kvalifikuje se kao krivično delo, a za počinioce su previđene visoke novčane kazne.

Paljenjem strnjike nanosi se šteta poljoprivredi, jer se požarom uništavaju korisni mikroorganizmi u gornjim slojevima zemljišta i smanjuje njegova plodnost, smanjuje se i sadržaj humusa u zemljištu i uništava celokupan azot koji potom treba nadomestiti djubrenjem.

„Zagrevanjem zemljišta pri paljenju slame izgori, zavisno o sadržaju humusa u zemljištu, i do tri tone humusa po hektaru, a za stvaranje jednog centimetra humusa potrebno je 100 godina, dok se paljenjem nepovratno izgubi, odnosno vraća u atmosferu, oko šest kilograma azota po toni slame“, piše u saopštenju.

Požar od spaljivanja strnjike neretko se proširi na okolinu, uništavajući čitave ekosisteme, ugrožavajući lovnu divljač, divlje biljne i životinjske vrste, razarajući zaštićena područja, upozorilo je Ministarstvo.

Zagađenje vazduha paljenjem strnjike i time emitovanje veće količine ugljen-dioksida koji je u najvećoj meri uzročnik efekta staklene bašte utiče na klimatske promene, zbog kojih su sve češće ekstremne vremenske nepogode, koje štete poljoprivredi.

Uz to, rast prosečne temperature vazduha stvara veći rizik od požara koji su sve destruktivniji.

Paljenje strnjike koje se ipak još primenjuje u Srbiji, kao nedozvoljen način uklanjanja žetvenih ostataka s njiva, predstavlja visok bezbednosni rizik i nosi višestruke štetne posledice.

Zato Ministarstvo zaštite životne sredine, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i Ministarstvo unutrašnjih poslova, uz podršku Globalnog fonda za životnu sredinu – GEF i Programa Ujedinjenih nacija za razvoj – UNDP, realizuju kampanju širom Srbije sa apelom da se ne pali strnjika.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari