Centar za ljudska prava iz Niša saopštio je juče da je monitoringom utvrđeno da uprava Kazneno-popravnog zavoda u Nišu „ne krši prava“ osuđenika Ivice Jonovića (27), koji 15 dana štrajkuje glađu zbog, kako navodi, uskraćivanja prava na posete njegove vanbračne supruge D. P. U saopštenju se navodi da je Centar, u okviru projekta „Monitoring uslova u KPZ u Nišu“, prekjuče vanredno posetio Jonovića, motivisan tekstovima objavljenim o ovom slučaju u našem listu.

Centar za ljudska prava iz Niša saopštio je juče da je monitoringom utvrđeno da uprava Kazneno-popravnog zavoda u Nišu „ne krši prava“ osuđenika Ivice Jonovića (27), koji 15 dana štrajkuje glađu zbog, kako navodi, uskraćivanja prava na posete njegove vanbračne supruge D. P. U saopštenju se navodi da je Centar, u okviru projekta „Monitoring uslova u KPZ u Nišu“, prekjuče vanredno posetio Jonovića, motivisan tekstovima objavljenim o ovom slučaju u našem listu.
Odbor za ljudska prava iz Leskovca saopštio je prošle sedmice da Jonović štrajkuje glađu jer mu je „uskraćeno pravo na posetu“ koje mu garantuje domaće i evropsko zakonodavstvo. Odbor sumnja da ovakvo „protivzakonito ponašanje predstavlja odmazdu uprave KPZ nad Jonovićem“ jer je zajedno sa još 37 osuđenika tužio stražare KPZ i žandarmeriju zbog torture, izvršene u gušenju zatvorske pobune u novembru prošle godine. Ova nevladina organizacija je izrazila bojazan da će Jonović biti „treća žrtva torture u niškom KPZ“ pošto su dva osuđenika (Milan Stefanović iz Jagodine i Nenad Nikolić iz Niša) već preminula od, kako je navedeno, posledica zverskog prebijanja.
Upravnik KPZ Svetislav Mazić je negirao sve optužbe leskovačkog odbora, navodeći da je odbijanje Jonovićevog zahteva u skladu sa zakonom. On je kazao da je Jonović žensku osobu čiju je posetu zatražio najpre prijavio kao „tetku“, a potom kao „nevenčanu suprugu“. Uz zahtev za njenu posetu, prvi je podneta overena izjava matičara iz Borske Slatine da je reč o Jonovićevoj „tetki“, a potom overena izjava svedoka da mu je ona „nevenčana supruga“. Ženska osoba je već upisana u Jonovićev karton kao „tetka“, tako da po važećimpropisima ne može biti prevedena u supružnički status, koji povlači pogodnosti pri posetama (jednom mesečno i u zasebnim prostorijama).
– Zatvorska uprava ne može da dozvoli da ga ona posećuje u svojstvu supruge jer bi time prekršila zakon. Uprava je, međutim, spremna da nađe rešenje za problem. On može biti prevaziđen u skladu sa zakonom i bez ikakvih teškoća ukoliko bi osuđenik zaključio brak sa ovom ženom, što smo mu i preporučili. Ona ga i sada može posećivati, u društvu osuđenikove majke, koja ga redovno posećuje, ali ne ni u svojstvu „tetke“, ni u svojstvu „vanbračne supruge“. Osuđenik je, pak, svestan greške koju je napravio prijavljivanjem različitih statusa jedne iste osobe. U štrajk glađu je krenuo iz očajanja, jer je osuđen na 15 godina zatvora (zbog razbojništva), a na listi posetilaca su mu samo majka i ova žena, što mu, naravno, mnogo znači – kaže za Danas Aleksandar Cvejić, advokat u timu Centra za ljudska prava, koji je prekjuče posetio Jonovića u niškom KPZ.
Koordinator projekta „Monitoring uslova u KPZ u Nišu“ Lidija Vučković dodaje da je ovaj tim (u kojem su bili i specijalista interne medicine Snežana Radivojević i psiholog Verica Milošević) utvrdio da je Jonovićevo „opšte zdravstveno stanje – dobro“. Ona kaže da je ovaj osuđenik od prvog dana štraka glađu pod medicinskim nadzorom, a da je od 17. avgusta po preporuci lekara prešao u zatvorsku bolnicu, gde se i sada nalazi. Prema njenim rečima, Jonović dobija dovoljno tečnosti i infuziju po potrebi.
Naša sagovornica ne želi da komentariše ocene leskovačkog Odbora za ljudska prava da je odbijanje Jonovićevog zahteva za posete vrsta odmazde zatvorske uprave zbog njegovog učešća u pobuni i kasnijeg podnošenja tužbe. Ona kaže da Centar sa kolegama iz Leskovca ima dobru saradnju i poštuje ono što rade u oblasti ljudskih prava. Precizira samo da im je u toku posete Jonović rekao da „nije učestvovao u pobuni“, kao i da „nije bio izložen nasilju“ Žandarmerije i stražara. U njegovom zdravstvenom kartonu nije navedeno da je u vreme pobune zadobio bilo kakve povrede.
– Tokom prethodne dve, redovne posete niškom KPZ, naš tim je konstatovao da nakon novembarske pobune postoji anomizitet između zatvorske uprave i zatvorenika, tako da je situacija „rovita“. Osuđenici se i dalje nadaju amnestiji, a veliki broj nam je dao izjave da su prebijeni u gušenju pobune. Zatvorska uprava takođe ima listu osuđenika koje vodi kao povređene u toj pobuni. Nameravamo da do kraja našeg projekta, koji se navršava maja naredne godine, proverimo i zdravstvene kartone svih zatvorenika koji su učestvovali u pobuni – kaže Vučković.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari