Pojedini osuđenici niškog Kazneno-popravnog zavoda u Nišu obavestili su Centar za ljudska prava, koji upravo sprovodi monitoring stanja u ovom zatvoru, da neki pripadnici zatvorskog obezbeđenja navodno organizuju i učestvuju u ilegalnoj trgovini drogom unutar ustanove. Niška policija tvrdi da ove godine nije otkriven nijedan slučaj trgovine narkoticima u kojem su učestvovali zatvorski službenici, uz napomenu da „ne znači da toga nema“.

Pojedini osuđenici niškog Kazneno-popravnog zavoda u Nišu obavestili su Centar za ljudska prava, koji upravo sprovodi monitoring stanja u ovom zatvoru, da neki pripadnici zatvorskog obezbeđenja navodno organizuju i učestvuju u ilegalnoj trgovini drogom unutar ustanove. Niška policija tvrdi da ove godine nije otkriven nijedan slučaj trgovine narkoticima u kojem su učestvovali zatvorski službenici, uz napomenu da „ne znači da toga nema“. Upravnik KPZ Svetoljub Mazić negira optužbe osuđenika i precizira da sve zatvorske službenike stalno kontrolišu on i detaširani niški policajci, kao i BIA „koja upravo prati određeni broj zaposlenih“, ali (još) bez konkretnih rezultata.

Dvadesetdevet zatvora u Srbiji

U Srbiji postoji 29 zatvora, u kojima boravi oko 8.500 zatvorenika iako imaju kapacitet za smeštaj 6.000 osoba. Kaznu služi 5.800 osuđenika, 1.800 je pritvoreno, 320 je kažnjenih u prekršajnom postupku, 170 je na izvršenju mere upućivanja u vaspitno-popravni dom, u popravnim domovima evidentirano je 168 maloletnika, a 35 izdržava kaznu maloletničkog zatvora. Oko 500 osoba je na psihijatrijskom lečenju u specijalizovanoj zatvorskoj bolnici, a u zatvorima je i 180 osuđenih i 80 pritvorenih žena. Sa zatvorenicima radi oko 4.000 zaposlenih.

Prema stepenu obezbeđenja i načinu postupanja sa osuđenima zavodi mogu biti otvorenog, poluotvorenog i zatvorenog tipa sa posebnim obezbeđenjem. Kazneno-popravni zavodi zatvorenog tipa nalaze se u Nišu, Sremskoj Mitrovici, a sa posebnim obezbeđenjem u Istoku i u Požarevcu – Zabeli, a KPZ za maloletnike je u Valjevu. Kazneno-popravni zavodi otvorenog tipa smešteni su u Padinskoj Skeli, Kosovskoj Mitrovici, Somboru, Ćupriji i Šapcu, dok je KPZ za žene u Požarevcu poluotvorenog tipa. Okružni zatvori postoje u Beogradu, Vranju, Gnjilanu, Zaječaru, Zrenjaninu, Kragujevcu, Kraljevu, Kruševcu, Leskovcu, Negotinu, Novom Pazaru, Novom Sadu, Pančevu, Peći, Prizrenu, Prištini, Prokuplju, Smederevu, Subotici, Užicu i u Čačku.

Specijalna zatvorska bolnica u Beogradu je zatvorenog tipa, a Vaspitno-popravni dom u Kruševcu je poluotvorenog tipa.

– Za 14 meseci, koliko sam upravnik, ni jedan osuđenik mi se nije obratio ni u pisanoj, ni u usmenoj formi sa optužbom da neki od zaposlenih organizuje ili učestvuje u krijumčarenju narkotika unutar zatvora. Zbog toga ne mogu da uperim prst ni u jednog državnog službenika. Izvesno je, međutim, da eventualno krijumčarenje narkotika od strane zaposlenih ne bih „prećutao“- ni u snu. Rešili bi to po kratkom postupku. Takav više ne bi radio u KPZ i protiv njega bi bile preduzete sve zakonske mere. U ovakvom stavu imam i veoma jasnu podršku Uprave za izvršenje zavodskih sankcija – rekao je juče za Danas direktor niškog KPZ Svetoljub Mazić, koji je tek prekjuče popodne dobio odobrenje za razgovor s novinarom Danasa, mada je naša redakcija Upravi za izvršenje zavodskih sankcija uputila pismo pre devet dana.

DRAGAN BRADIĆ: Četrdeset zaplena, ali samo među osuđenicima

Načelnik kriminalističke policije Policijske uprave u Nišu Dragan Bradić kaže za Danas da među otkrivenim krijumčarima droge unutar KPZ u toku ove godine nije bio ni jedan zatvorski službenik, dodajući da „to ne znači da toga nema“. On precizira da su u upravnoj zgradi KPZ stalno detaširana dva radnika niške policije, koja „rade slobodno“, uz saglasnost zatvorske uprave za svako postupanje, koja se dobija bez ikakvih problema.

– U toku ove godine imali smo 40 zaplena različitih supstanci, a svi narkotici otkriveni su i oduzeti isključivo od osuđenika. U 31 slučaju utvrdili smo da je reč o narkoticima, a u devet slučajeva radilo se o supstanci za miksovanje droge. U 26 slučajeva zaplenili smo heroin (93,07 grama), u jednom slučaju hašiš (7,15 grama), a u tri slučaja marihuanu (9,30 grama). Protiv odgovornih podnete su krivične prijave – kaže Bradić i dodaje da „policija redovno suzbija trgovinu drogom unutar KPZ, ne vodeći računa da li u tom krivičnom delu učestvuju osuđenici ili zaposleni, jer svako ko izvrši krivično delo podleže krivičnom gonjenju“.

On kaže da „ne postoje dileri specijalizovani za KPZ“ uprkos tome što je zatvor zahvalno tržište. Specifičnost zatvora, pre svega njegova zatvorenost, unutrašnja kontrola i kruta pravila kućnog reda, otežavaju otkrivanje i dokazivanje ilegalne trgovine drogom unutar zidina, ali i unošenje i rasturanje narkotika. Droga se, međutim, unosi na najrazličitije načine, u paketima od kuće, pasti za brijanje, kečapu ili proteinima za bildovanje. Događalo se i da ona bude dostavljena tokom „slobodnih poseta“, tako što je osuđenikova žena pre posete proguta, pa popije velike količine vode, a za vreme posete „izbaci iz organizma“.

Mazić precizira da „reaguje na svaku pritužbu koju mu upute osuđenici“, kao i da je uveo i iznenadna pretresanja službenika KPZ, što je „dočekano pohvalama“, a da nije – oni koji zbog toga protestvuju bili bi „posebno praćeni“. U KPZ su stalno detaširana dva pripadnika niške Policijske uprave, za koje kaže da su pravi profesionalci, koji kontrolišu i osuđenike i zaposlene i odlično sarađuju sa njim. – Određeni broj zaposlenih prati i BIA, pretpostavljam da ih interesuje i da li oni učestvuju u trgovini narkoticima i telefonima unutar zatvora, ali još uvek nema konkretnih rezultata- kaže on.
Upravnik niškog KPZ tvrdi da do njega „nikada nije stigla ni pisama ni usmena pritužba“ nedavno puštenog osuđenika Bojana Draganovića (27) iz Negotina, koji je za naš list rekao da je „prebijan do krvi, vezivan lisicama u samici i bio izložen pretnjama smrću samo zato što je odbio da diluje drogu po nalogu jednog od zatvorskih komandira i o tome obavestio zatvorsku upravu i policijske inspektore stacionirane u KPZ“. Komandir koji ga je navodno terao da diluje drogu za njega nije izgubio posao, a Draganović je najavio tužbu protiv pojedinih pripadnika obezbeđenja u niškom KPZ zbog „zlostavljanja i torture“, zbog čega je kraj kazne dočekao u zatvorskoj bolnici, s teškim povredama.
Draganović je precizirao da ga je prošle godine, dok je bio zadužen za osuđenike u C paviljonu, jedan komandir „pozvao na kafu“ i predložio da „rade šemu pola-pola“. Kazao je da šema navodno podrazumeva ilegalnu trgovinu heroina, ekstazija, marihuane, trodona i telefona, unutar zatvora. „Priznao“ je da je tada pristao, pa navodno od komandira najpre dobio 23 paketića sa heroinom, potom četiri mobilna telefona, te izvesnu količinu ekstazija, marihuane i trodona. Ovakvu robu kupci su „plaćali telefonskim karticama ili novcem koji su njihovi rođaci i prijatelji uplaćivali na bankarski račun komandirove supruge“. Kada su počele da mu stižu pretnje smrću, pošto je nekima od osuđenika „smetalo što je u poslu i ima sve“, predomislio se. – Onda je usledila tortura koju je platio teškim oštećenjem zdravlja – rekao je on za Danas.
– Neka se bivši osuđenik Draganović javi policiji, ispriča svoje tvrdnje i dostavi imena, brojeve telefona i bankarski račun, koje, kako kaže, ima. Ja ću pružiti svu podršku i pomoć u otkrivanju eventualnog krijumčarenja narkotika od strane jednog komandira. Neću prikriti ni najmanju sitnicu, naprotiv. Uostalom, u toku ove godine zaposlenima u KPZ izrečeno je 20 disciplinskih kazni, mada ni u jednom slučaju zbog krijumčarenja droge. U jednom slučaju sam tražio od policije da proveri diplomu jednog od zaposlenih, a nedavno obavestio policiju i Upravu za izvršenje zavodskih sankcija o saznanju da će jedno lice uneti narkotike i telefone u zatvor (u tome nije trebalo da učestvuje niko od zaposlenih). Nastaviću praksu iznenadnih pretresa službenika, a uložiću svaki napor da KPZ dobije već obećanu opremu za elektronski nadzor, jer će ona obezbediti još bolju kontrolu ne samo osuđenika, već i zaposlenih – kaže Mazić i dodaje da kontrola kompletnog KPZ nije laka, pošto je u njemu 450 zaposlenih i 1000-1200 osuđenika.
Prema njegovim rečima, najnovija zatvorska evidencija govori da u niškom KPZ ima 296 registrovanih narkomana, 76 osuđenika sa hepatitisom C, jedan sa virusom HIV. Droga se unosi na razne načine, u patikama, bananama ili fabrički upakovanim karamelama. Od kada je na funkciji, najveća pojedinačna zaplena bila je paket od 13 grama heroina. Slaže se da je bar 300 narkomana na malom prostoru „zahvalno tržište“, ali negira da „zatvorska uprava žmuri nad trgovinom drogom“ zbog toga što, po nekim procenama, dovoljne količine narkotika „čuvaju mir unutar zatvorskih zidina“.
Sutra: Zaposleni kažnjavaju cinkaroše?

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari