Upravnik negira da je zlostavljao zatvorske čuvare 1Foto: FreeImages

Saslušanjem bivšeg upravnika Kazneno-popravnog zavoda Nova Padinska Skela Milana Pavlovića danas je u Višem sudu u Beogradu nastavljen postupak zbog mobinga koji je protiv njega pokrenulo 127 zaposlenih ove ustanove.

Pored Pavlovića, sud je juče saslušao i zatvorskog čuvara Kosidina Jolića, jednog od potpisnika tužbe.

– Upravnik nas je primorao da radimo poslove koji nisu u našem opisu posla. Između ostalog morali smo da donosimo sredstva za higijenu, kao što su kofe i krpe, osuđenim licima što nam je podrivalo autoritet – rekao je Jolić.

Pavlović, koji je prošle godine prebačen na mesto zamenika upravnika Specijalne zatvorske bolnice, je negirao njegove navode tvrdeći da on nikada nije izdao takvu naredbu.

– Neka mi tužilac kaže ko im je izdao tu naredbu. Ja sam za to saznao neposredno pre podnošenja tužbe i odmah dao instrukciju da se to promeni – kazao je Pavlović.

Upitan o tvrdnji iz prijave koja ga tereti da je primorao radnike službe obezbeđenja da dele terapije pacijentima, Pavlović je rekao da je to zbog manjka zdravstvenog osoblja.

– Zdravstvena inspekcija je utvrdila da transfer lekova ne potpada pod zdravstvenu zaštitu. Ja sam od nadređenih tražio zapošljavanje radnika zdravstvene službe – naveo je Pavlović.

Zaposleni u Novoj Padinskoj Skeli su imali i problem sa prostorijom u kojoj je bila smeštena dežurna služba pošto ista nije imala prirodan dotok vazduha.

– Ta prostorija nije imala prozore, a vrata su uvek morala da budu zaključana. Odmah pored nalazila se oružarnica koja je imala prozore, ali nam upravnik nije dozvolio da ih zamenimo. Prostorije su zamenjene tek kada smo podneli prijavu za mobing – rekao je Jolić.

Dotična soba je, prema Pavlovićevim rečima, projektnim rešenjem bila predviđena za dežuranje, a imala je klimu i ventilacioni sistem.

– Kada smo uvideli da za nju postoji bolje rešenje zatražili smo procenu rizika i sredstva. Kada smo to dobil,i prostorije su zamenjene – naveo je Pavlović opet negirajući da je promena izvršena zbog prijave za mobing.

Odgovarajući na navode iz prijave koji ga optužuju da je uskraćivao novac za prevoz, zbog čega je veliki broj zaposlenih podneo i tužbe Upravnom sudu, Pavlović je implicirao da su zaposleni zloupotrebljavali to pravo.

– U početku je naknada za prevoz isplaćivana svima. Međutim, kako je broj zaposlenih koji traže naknadu naglo porastao, to je postao nepodnošljiv trošak. Onda smo doneli odluku da pooštrimo kontrolu i počeli smo da tražimo orginalne karte i kopije ličnih karata kao uslov da budu isplaćene naknade za prevoz. Deo njih je odmah nakon toga pokrenuo upravni postupak – kazao je Pavlović.

Kosidin Jolić je govorio i o praksi koji je uveo upravnik, po kojoj je svaki zaposleni po povratku sa bolovanja i pored lekarskih doznaka morao kod upravnika da se pravda zbog čega je odsustvovao.

– Osobe koje su bile na bolovanju su po pravilu, raspređivane u prepodnevnu smenu koja je najteža, kao vid kazne – kazao je Jolić.

Pavlović nije negirao postojanje ove prakse, ali je istakao da se to ne radi radi pritiska na zaposlene.

– Ako se sumnja da je zaposleni zloupotrebio pravo na bolovanje to se reguliše u zasebnom postupku. Ovde se ne radi o tome. Kako mi je objasnio načelnik službe za obezbeđenje, to se radi kako bi se zaposleni koji se vrate sa bolovanja bili uklopljeni u raspored smena – naveo je Pavlović.

Pola godine do narednog ročišta

Pri kraju jučerašnjeg ročišta, sutkinja Vesna Miljuš je naredno zakazala za 5. oktobar. Na pitanje odbrane da li može da se zakaže neki raniji termin, sutkinja je odgovorila odrično, pravdajući to prenatrpanim rasporedom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari