USAID: Zajednice odvojene i podeljene 1Foto: EPA-EFE/PETRIT PRENAJ

Nemogućnost vlasti u Prištini da uspostave pun suverenitet nad severom Kosova i neizvesna budućnost opština sa većinskim srpskim stanovništvom su stalni izvor međunacionalnih sukoba koji bi mogli da prerastu u sukob između Kosova i Srbije, upozoravaju autori izveštaja organizacije USAID, čije delove danas objavljuje Koha.

Kosovo je multietnička država sa istorijom etničkih napetosti pogotovo između Srba i Albanaca i nacionalne zajednice u toj državi sada žive odvojeno, kaže se u izveštaju koji je objavila kancelarija USAID u Prištini.

Mnogi Srbi su lojalni Srbiji zbog nacionalne solidarnosti, materijalne koristi koju dobijaju od vlasti Srbije i zbog prisile, navodi se u izveštaju.

Autori ocenjuju da je podela naročito naglašena na severu Kosova.

Priština se, kako se dodaje, suočava i sa izazovima u pogledu međunarodnog priznanja uključujući i prepreke na putu da postane kandidat za članstvo u Evropskoj uniji.

Pet članica EU nisu priznale Kosovo, a vlasti Srbije koriste tu situaciju da bi destabilizovale Kosovo i zadržale Prištinu u međunarodnoj izolaciji, kaže se u izveštaju.

Ocenjuje se i da vlada Srbije može da podriva suverenitet Kosova jer kontroliše Srpsku listu koja je članica vladajuće koalicije.

Evropska unija ne priznaje Kosovo i ne mora da zahteva od Srbije da prizna njenu nezavisnost kao uslov za članstvo u EU, ali ako Srbija pristupi Uniji, a ne prizna Kosovo EU će izgubiti mogućnost da zvanični Beograd natera da nastavi pregovore, navodi se u izveštaju, prenosi Koha.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari