Vasilić: Gradonačelnik Mali morao da zna za ugovor za jelku 1Foto: FoNet / Ne da(vi)mo Beograd

Više javno tužilaštvo pokrenulo je istragu u vezi sa spornim javnim nabavkama u Beogradu, koje su povezane s kompanijom Kip lajt, uključujući i spornu nabavku novogodišnje jelke od 83.000 evra.

Istragu su zahtevale brojne organizacije, pojedinci ali i celokupna javnost, nakon skandalozne odluke gradskih čelnika da plate ovoliku sumu za novogodišnju jelku, kao i da dodatnih 200.000 evra izdvoje za novogodišnje ukrase, koje bi, opet, trebalo da dostavi ista firma.

– Više tužilaštvo prikuplja potrebna obaveštenja u vezi s tom kompanijom koja se odnose na sve sporno o čemu se pisalo, rečeno je Insajderu u Višem tužilaštvu.

– Nemoguće da gradonačelnik Beograda Siniša Mali nije znao za ugovor kojim se novogodišnja jelka plaća 83.000 evra. U sudu smo nekada imali skraćenicu „app“ – ako prođe, prođe. Meni se čini da je kod gospodina Malog upravo to bio slučaj. Na njegovu žalost, nije mu prošlo, upravo zahvaljujući novinarima koji su razotkrili malverzacije – kaže za Danas članica Saveta za borbu protiv korupcije Jelisaveta Vasilić, dodajući da Agencija za borbu protiv korupcije treba da proveri sve javne nabavke i ugovore koje je Grad Beograd sklopio sa firmom Kip lajt, s obzirom da se ona već godinama pojavljuje kao izvršilac radova vezanih za proslavu nove godine.

– Sumnja je velika zato što se sa tom firmom radi u kontinuitetu. Sem toga, i činjenica da „poklanjaju“ jelku, upućuje na veliku sumnju na korupciju. Danas se nikome ništa ne poklanja, posebno tolika suma novca. Postoji mogućnost da se taj novac naplati kroz neku drugu nabavku – ističe Vasilić. Ona dodaje da je Grad morao drugačije da reaguje, da je sve bilo po zakonu.

– Ako je jedan ponuđač kod javnih nabavki, i ta cena nije realna, kupovina može da se odbije. Sekretarijat je to trebalo da učini, a čim nije, znači da postoje elementi da se taj tender ispita. Agencija za borbu protiv korupcije mora da reaguje, jer ona kontroliše javne nabavke. Plašim se da ona i dalje ne radi valjano, nebitno što trenutno nema direktora. Pitam se da li zaposleni tamo uopšte rade svoj posao – kaže Vasilić.

Transparentnost Srbija je uputila dopis Upravi za javne nabavke, zaduženoj za nadzor nad primenom zakona, da istraži slučaj i zatraži dodatna dokumenta od naručioca. Programski direktor Transparentnosti Srbija Nemanja Nenadić kaže za Danas da na osnovu informacija objavljenih u medijima, ima prostora da se i javni tužilac zainteresuje za „slučaj novogodišnje jelke“ i da proveri da li ima elemenata krivičnog dela.

– Nabavka novogodišnje jelke za 83.000 evra jedna je u nizu nabavki koja sa razlogom izaziva veliku sumnju. Konkursna dokumentacija je očigledno napravljena tako da pogoduje tačno određenoj firmi-proizvođaču, što potvrđuje činjenica da je stigla samo jedna ponuda. Odsustvo konkurencije dovelo je do većih troškova nego što su oni morali biti. Razlika između ponuđene cene za jelku u odnosu na procenjenu vrednost gotovo je zanemarljiva, što jasno govori da je ponuđač bio sasvim uveren da se niko drugi neće javiti – ističe Nenadić. On dodaje da kod ove nabavke postoji i konfuzija oko toga da li je ugovor uopšte zaključen.

– Iz podataka koji su objavljeni na portalu javnih nabavki se ne vidi da je ugovor potpisan. Istovremeno, gradonačelnik Beograda u svojim izjavama je najavio da će ugovor biti raskinut. Sve to treba istražiti – naglašava Nenadić.

Grad Beograd je u poslednje tri godine za nabavku i reparaciju ukrasne novogodišnje rasvete potrošio nešto više od četiri miliona evra. Ugovori o nabavci dekorativne novogodišnje rasvete, pokazuju da je Grad Beograd preko javnog preduzeća „Javno osvetljenje“ od 2014. godine zaključio šest ugovora o nabavci rasvete ukupne vrednosti 454,6 miliona dinara i svih šest sa firmom Kip lajt. Portal Pištaljka navodi i da je u toku je i tender za nabavku ukrasnih lančanica vredan 200.000 evra a jedini ponuđač je, takođe, firma Kip lajt.

Beograđani zasipaju jelku novogodišnjim željama

Građani su se juče rado odazvali akciji kićenja jelke porukama sa novogodišnjim željama, koje su fotografisali i kasnije delili na društvenim mrežama. Inicijativu je pokrenula Demokratska stranka sa idejom da građani iskažu šta bi oni uradili sa 83.000 evra koliko je koštala jelka, ali i kako bi „zajedno iskazali zgražavanje nad neviđenim lopovlukom naprednjačke vlasti“, kako je navedeno u pozivu Beogradskog odbora DS. Na društvenim mrežama brzo se pronela vest o ovoj akciji a sve je više fotografija poruka na jelki sa oznakom #83000Želja.

A. P.

REAGOVANJA:

DJB: Siniša Mali laže, tužilaštvo da reaguje

Pokret Dosta je bilo ocenio je da je gradonačelnik Siniša Mali slagao Beograđane rekavši da ništa nije znao o nabavci jelke za 83.000 evra „koja na internetu može da se nabavi za 5.000 dolara, po 15 puta manjoj ceni“. „Kazao je i da je odmah kad je saznao raskinuo ugovor. Odmah nakon njega oglasila se i firma koja je nabavila jelku i objavila da će jelku sada pokloniti. Zahtevamo od nadležnih institucija – tužilaštva i policije – da konačno počnu da rade svoj posao, da utvrde odgovornost Siniše Malog i istraže sumnjive ugovore Grada o nabavci novogodišnje rasvete i spreče dalju pljačku gradske kase i građana Srbije“, naveo je DJB u saopštenju. 

PSG: Krađa, laž i nasilje su pokloni pod SNS jelkom

Pokret slobodnih građana je u saopštenju naveo da su „laž i krađa uvijeni u navodne reforme suština vlasti SNS-a i da se, zbog otete države i institucija, svakog dana desi sto „beogradskih jelki“ koje ostanu neprimećene“. „Pljačkanje građana preko jelki i rasveta, fontana, jarbola, skadarlijskih oblutaka, kamera za Kosovo, službenih automobila dečijih ustanova, tetki iz Kanade… nisu nikakvi „slučajevi“, već pravilo koje proističe iz koruptivne suštine vlasti“, navodi se u saopštenju. 

Narodna stranka: Jedna od brojnih zloupotrebi

Potpredsednik Narodne stranke Nikola Jovanović ocenio je da je nedopustivo da vlast u Beogradu kupi novogodišnju jelku od 83.000 evra i da je to jedna od brojnih zloupotreba u gradskom budžetu. „U budžetima Beograda za ovu i sledeću godinu opredeljene su enormne sume za nabavku novogodišnje jelke, zatim 100.000 evra za novogodišnji koncert i 1,5 miliona evra za javno osvetljenje, a već je potrošeno dva miliona evra za muzičku fontanu i izdvojeno je isto toliko za jarbol“, rekao je Jovanović“, prenosi N1.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari