Nemačka kancelarka Angela Merkel izjavila je da je odlučna da pronađe način za rešenje institucionalnog ćorsokaka Evropske unije pre nego što Berlin napusti položaj zemlje predsedavajuće blokom narednog meseca. Govoreći neposredno pre sastanka s austrijskim liderom Alfredom Gusenbauerom, Merkelova je rekla da je za nju važno da bude postignuto „fer rešenje“.

Nemačka kancelarka Angela Merkel izjavila je da je odlučna da pronađe način za rešenje institucionalnog ćorsokaka Evropske unije pre nego što Berlin napusti položaj zemlje predsedavajuće blokom narednog meseca. Govoreći neposredno pre sastanka s austrijskim liderom Alfredom Gusenbauerom, Merkelova je rekla da je za nju važno da bude postignuto „fer rešenje“. Ona je otišla dalje i dodala da ne treba samo oni koji ne žele određene elemente u ugovoru da budu ti koji će voditi glavnu reč. Zemlje koje drže do toga da su određene stvari važne takođe moraju biti saslušane, objasnila je Angela Merkel.
Ona je iznela svoje komentare u trenutku kada devet zemalja bloka koje nisu ratifikovale povelju EU, uključujući i Francusku i Holandiju koje su je odbacile na referendumu, određuju agendu o tome šta treba da uključi prerađeni dokument. Prema rečima nemačke kancelarke, koja se zalaže da zemlje EU ratifikuju novi ustav do sredine 2009, Berlin koji predsedava Unijom ima „mnogo prijatelja i partnera koji takođe žele da sporazum bude postignut“.
Pošto je junski samit sve bliži, veliki deo diskusija sada se fokusira na francuski predlog o „mini ustavu.“ Prema Nikoli Sarkoziju, koji energično lobira za tu ideju u prestonicama EU, novi ugovor bi trebalo da zadrži predloge kao što su postojanje ministra spoljnih poslova Unije i stalnog predsednika bloka, kao i da EU dobije pravne karakteristike i proširi ograničeno većinsko glasanje.
Italijanski premijer Romano Prodi, snažan zagovornik originalnog, šireg ustava koji je njegova zemlja ratifikovala, pružio je svoju podršku ovim elementima posle sastanka s francuskim predsednikom u ponedeljak, ali je izbegao da iskoristi izraz „mini ustav.“ Predsednik Evropske komisije Hose Manuel Baroso rekao je da se javlja konsenzus povodom Sarkozijevih predloga. Ali, iako termin „mini ustav“ dobija na političkoj težini, nacionalne vlade imaju različite predstave o tome šta taj termin zapravo pokriva.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari