Vlada krije lokacije zbog otpora stanovnika 1Foto: Imre Sabo/Fonet

Vlada Srbije namerava da izgradi još prihvatnih centara za migrante u Srbiji, kao i da proširi kapacitete nekoliko postojećih, uključujući i kasarnu u Obrenovcu, nezvanično saznaje Danas.

Iako nadležni tvrde da u Srbiji ima dovoljno smeštajnih kapaciteta za sve izbeglice, činjenice na terenu govore drugačije. Lokacije na kojima će se centri graditi neće biti otkrivene sve dok objekti ne budu osposobljeni, zbog, kako nam je rečeno „otpora lokalnog stanovništva prema migrantima“.
Podsetimo, ministar Aleksandar Vulin je prilikom posete jednog od centara rekao „da su napolju samo oni koji to žele“ i da država neće graditi nove kampove jer ima dovoljno kapaciteta u postojećim. Izbeglice tvrde drugačije. Samo u Beogradu, van smeštajnih kapaciteta, ima više od 1.000 migranata. Broj migranata koji su utočište od hladnoće pronašli u napuštenom magacinu kod glavne autobuske stanice u Beogradu juče je smanjen, jer je njih 67 prebačeno u prihvatni centar u Obrenovcu.

Kako je Danasu objasnila Mirjana Milenkovski, predstavnica kancelarije UNHCR u Beogradu, migrantima je u Obrenovcu obezbeđena hrana i smeštaj, kao i zdravstveni pregled „bez obzira da li su tražioci azila ili ne“.

U krajnje nehumanim uslovima, više od 1.000 njih mesecima prenoćište pronalazi kraj glavne autobuske stanice u Beogradu. Jedini obrok koji dobijaju u toku dana, prekjuče su odbili uz protest, tražeći da se granice sa Mađarskom otvore.

– Takva mogućnost ne postoji. Nažalost, veliki broj njih i dalje ne žele da idu u prihvatni smeštaj, jer im je jedini cilj da pređu granicu i odu iz Srbije. Neki su više puta i pokušavali, pa bivali vraćeni – naglašava Milenkovski. Prema njenim rečima, veliki broj izbeglica žele da ostanu u Srbiji, i oni će uskoro biti prebačeni u Obrenovac, gde ih je trenutno oko 400.

Ove informacije potvrdio nam je i Ivan Mišković, portparol Komesarijata za izbeglice.

– Mi ih bukvalno molimo da se prebace u centre, kako bi imali hranu, smeštaj i zdravstvene preglede. Naše je da im u ovim teškim uslovima obezbedimo osnovne uslove za život, ali neki to odbijaju – naglašava Mišković. Naš sagovornik nije mogao da potvrdi, ali ni da demantuje informacije o incidentima koji se događaju na granici sa Mađarskom prilikom pokušaja imigranata da pređu granicu.

– Ne raspolažemo takvim informacijama. Naše je da brinemo i izbeglicama u centrima, kao i da ih ubedimo da se tamo prebace, kako ne bi bili na ulici u ovim vremenskim uslovima – zaključuje Mišković.

U Srbiji 7.300 migranata

Prema podacima Ministarstva za rad, u Srbiji se trenutno nalazi 7.300 izbeglica, a tokom prošle godine kroz našu zemlju je svakodnevno prolazilo oko 7.000 ljudi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari