EU da nadzire "zarobljavanje" Skupštine Srbije 1Foto: EPA-EFE JULIEN WARNAND

Evropska unija mora da posveti posebnu pažnju elementima „zarobljene države“ na Zapadnom Balkanu, koji se u Srbiji ogledaju kroz obesmišljavanje rada Narodne skupštine, funkcionerske kampanje i zloupotrebu državnih resursa za promociju vladajuće stranke.

Ovo su neka od upozorenja najnovijeg izveštaja nezavisne koalicije PreEUgovor o ispunjenju reformi iz poglavlja 23 i 24 za pristupanje Srbije EU. Izveštaj obrađuje sve segmente uspostavljanja pravne države i ciljeva zadatih poglavljima 23 i 24, ali poseban osvrt daje na elemente „zarobljene države“ kroz političke aspekte vladavine prava.

„Vlada je nastavila da zloupotrebljava javne resurse tokom izbornih perioda, dok su izvršna vlast i vladajuća većina kontinuirano lišavale Skupštinu njenih legitimnih funkcija. Pored toga, zabrinjava i činjenica da se sve veći broj zakona donosi po hitnom postupku, u većini slučajeva bez javne rasprave. Zbog takve prakse opozicija je napustila Skupštinu“, stoji u izveštaju.

Koalicija PrEUgovor ukazala je da „vlast i dalje sistematskim ignorisanjem preporuka nezavisnih nadzornih institucija podriva njihov rad, a da se nastavljaju napadi na nevladine organizacije (NVO), koje se proglašavaju neprijateljima i izdajnicima i izostavljaju se iz društvenog dijaloga. U isto vreme, Vlada osniva sopstvene NVO (državne NVO), što je novi zabrinjavajući trend, upozorili su u izveštaju. Oni pozivaju EU da reaguje uvođenjem dodatnih mehanizama praćenja reformi u oblasti vladavine prava tako što će naručiti nezavisnu analizu mehanizama koji ugrožavaju demokratiju i dovode do zarobljavanja državnih institucija u političke svrhe.

U izveštaju se ukazuje da je Narodna skupština postala „mašina za potvrdu odluka izvršne vlasti „sa sve manje kontrole i nadzora, bez rasprava.

„Prvo, Skupština je nastavila da odobrava vladine zahteve za donošenje zakona „po hitnom postupku“. Takođe, Skupština je nastavila da prihvata nacrte koji nisu prošli javnu raspravu iako je ona obavezna prema Zakonu o državnoj upravi i iako je to protivno skupštinskoj Rezoluciji o zakonodavnoj politici“, stoji u izveštaju.

Prema istraživanju organizacije Transparentnost Srbija, u periodu od septembra do decembra 2018, od 16 novousvojenih zakona, gde je javna rasprava uvek obavezna, izveštaj sa rasprave objavljen je za samo jedan zakon. Takođe, u istom periodu od 14 zakona o izmenama i dopunama, javna rasprava organizovana je samo za jedan.

„Pored toga, članovi vladajuće većine zloupotrebili su Poslovnik tako što su grupisali paket različitih propisa u jednu tačku dnevnog reda, kao i time što su vreme za skupštinsku raspravu trošili na čitanje stotina amandmana, koje su kasnije povlačili. Te tehnike koriste se kako bi se ograničilo vreme za raspravu i osujetio rad Skupštine“, navodi se u ovoj analizi. Kao posebno problematično izdvojeno je to što su predstavnici izvršne vlasti nastavili da zloupotrebljavaju javnu funkciju i državne institucije i tokom lokalnih izbora u decembru 2018. godine – Lučanima, Doljevcu, Kladovu i Kuli, na šta nadležne državne institucije (javni tužilac, Agencija za borbu protiv korupcije i Regulatorno telo za elektronske medije) nisu reagovale.

„Tokom sedam nedelja izborne kampanje pomenute četiri opštine državni zvaničnici pojavili su se u Lučanima, Doljevcu, Kladovu i Kuli oko 37 puta više nego tokom perioda kada izborne kampanje nisu održavane. Dobro je poznata „kampanja zvaničnika“ kada oni zloupotrebljavaju svoju funkciju radi promovisanja, sprovodeći aktivnosti koje nikada ne bi bile sprovedene da nije bilo kampanja ili ne bi bile sprovedene neposredno pred izbore“, stoji u ovom izveštaju.

Posebno problematično je, prema oceni PrEUgovora, finansiranje ovih kampanja ali i finansiranje stranačkih kampanja javnim sredstvima – sa dodatnim osvrtom na aktuelnu kampanju „Budućnost Srbije“ koju sprovodi predsednik države Aleksandar Vučić.

„Postoje jasne naznake da se kampanja vodi tako da značajno ide u prilog vladajućoj Srpskoj naprednoj stranci (SNS). Na početku je kampanju „Budućnost Srbije“ karakterisalo prevoženje sledbenika vladajuće stranke na skupove, u šta su bili uključeni i zaposleni u državnim institucijama i firmama koje primaju državnu pomoć. Ostalo je nejasno u kojoj meri je SNS bila direktno uključena u organizovanje događaja, npr. u finansiranje prevoza“, navedeno je u izveštaju. Posebno je naglašeno da Agencija za borbu protiv korupcije, koja ima zakonsko ovlašćenje da zatraži informacije o finansiranju političkih stranaka tokom izborne kampanje ili u bilo kom drugom periodu, nije reagovala ni na jedan od ovih slučajeva.

Nedosledno ispunjavanje obaveza iz poglavlja 23 i 24

U opštem zaključku izveštaja navodi se i da se obaveze preuzete postojećim akcionim planovima za poglavlja 23 i 24 nedosledno ispunjavaju, a rokovi se redovno odlažu. „I dalje se postojeći akti i zakoni ne sprovode, što je dobro poznati problem. Imajući u vidu da su vladavina prava i borba protiv korupcije dva glavna pitanja koja je potrebno rešavati kada je reč o ulasku u EU, to što nedostaju konkretni rezultati u ove dve oblasti predstavlja glavnu prepreku tokom evropskih integracija Srbije.“

Ovaj projekat finansira Evropska unija u saradnji sa listom Danas. Sadržaj ovog projekta je isključivo odgovornost lista Danas i ni na koji način ne odražava stavove i mišljenja Evropske unije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari