Samohrane majke u najvećem riziku od gubitka posla (VIDEO) 1Foto: FoNet/ Dragan Antonic

Problem roditelja da usaglase posao i brigu o deci dok su obrazovne ustanove zatvorene tek je delimično rešen odlukom Vlade da jedan roditelj može ostati kod kuće.

Takva odluka ne obuhvata veliki broj samohranih roditelja, među kojima su u većini majke, a koje su već upozorene od poslodavaca da će dobiti otkaz ako ne budu dolazile na posao. Mada predsednik Aleksandar Vučić garantuje, kako je rekao prekjuče na konferenciji za medije, da je u javnom sektoru za sve majke koje moraju da ostanu uz svoju decu obezbeđena puna plata, i dalje je otvoreno pitanje kako će se zaštititi zaposleni u privatnim preduzećima.

Mnoge samohrane majke obratile su se ovih dana ženskim organizacijama tvrdeći da im poslodavci prete otkazom ukoliko izostanu sa radnog mesta, napominjući da svoju decu mlađu od 12 godina nemaju kome da ostave. Zato je Tatjana Macura, narodna poslanica i osnivačica udruženja „Mame su zakon“, apelovala na Vladu Srbije da se suprotstavi samovoljnim odlukama poslodavaca, kao i na nadležna ministarstva da pronađu način da poslodavce rasterete obaveza dok traje vanredno stanje.

Samohrane majke u najvećem riziku od gubitka posla (VIDEO) 2

„Neke majke mogu svoj posao raditi od kuće, ali je veliki broj onih koje to ne mogu – zdravstvene radnice, trgovkinje, frizerke, radnice u fabrikama itd. Da ove majke ne bi danas ili nakon prestanka vanrednog stanja ostale bez posla, država mora da nađe način kako da ohrabri poslodavce da to ne čine. Nadam se da ovakve odluke nisu posledica bahatosti poslodavaca, već posledica ekonomske krize koja je već tu ili će uskoro stići i zato je jedno dublje razumevanje odnosa između poslodavaca, zaposlenih samohranih majki, države i nadležnih ministarstava neophodno“, istakla je Macura.

Da država mora da obezbedi olakšice za poslodavce smatra i Jovana Ružičić iz Centra za mame, kome se takođe obratio veliki broj roditelja zbog ovog problema.

– Nijedan roditelj ne bi smeo da ostane bez posla, ali s druge strane, i poslodavci bi trebali da imaju neku finansijsku potporu od države, na primer da budu oslobođeni poreza za taj period – kaže Ružičić za Danas. Ona dodaje da je dobro što se na ovo odmah reagovalo, ali je čudno, kako je rekla, što država „nema nikakav plan za vanredna stanja“.

https://www.instagram.com/p/B94qmOlp219/

– Trenutni propisi ne regulišu ovakve situacije i to bi sada država morala da reši, da obezbedi zaštitu zaposlenih, pogotovo samohranih roditelja, koji su sada u povećanom riziku od gubitka posla – navodi Ružičić.

Za Jelenu Lalatović, aktivistkinju za ženska prava, jedno od najvažnijih pitanja sada je kako primeniti mere bazične zaštite za one koji inače nemaju društvenu podršku, a to su pre svega samohrane majke i radnice koje moraju na posao i koje ovih dana rade i prekovremeno.

– U nekim zemljama ovakva situacija dovodi do zahteva za generalnim štrajkom i u tome postoji značajan potencijal za promenu. Jer položaj onih koji su i inače na udaru – a posebno samohranih majki i radnica – sada je neizmerno teži. Kako ćemo kao društvo u celini prevazići krizu zavisi upravo od žena koje ovo društvo nose na svojim plećima – uslužnih radnica, fabričkih radnica, negovateljica, doktorki, medicinskih sestara – kaže Lalatović za naš list.

Ona napominje da je Zakon o finansijskoj podršci porodici s decom surovo oštetio najrazličitije grupe radnica, među kojima su svakako i samohrane majke, i smatra da je država sada višestruko u obavezi da stane u njihovu odbranu.

– Posebno mi je važno da istaknem da suštinski problem na koji nas inicijativa Mame su zakon svojim radom podseća više od godinu dana jesu mere štednje koje pogađaju zaposlene i u javnom i u privatnom sektoru. Mere štednje su uništile ključne resurse – sistem zdravstvene i socijalne zaštite (da ne morate na posao kada ste bolesni, načini podrške zaposlenim majkama) – od kojih zavisi koliko uspešno ćemo se izboriti sa epidemijom – navodi Lalatović i ističe da zahtev inicijative Mame su zakon zaslužuje nedvosmislenu podršku.

Kako su za naš list naveli u Ministarstvu za rad i zapošljavanje, roditelji imaju jednaka prava i obaveze da se staraju o svojoj deci, te pravo na rad od kuće ili plaćeno odsustvo treba obezbediti jednom od zaposlenih roditelja

„Zaposlenim roditeljima koji imaju decu do 12 godina, za koje ne može da se organizuje rad od kuće, poslodavac bi trebalo da obezbedi plaćeno odsustvo radi brige o deci (samohrani roditelj ili jedan od dva zaposlena roditelja). Okolnost da je u toku vanrednog stanja izrečena mera zatvaranja vrtića i osnovnih škola, ne bi trebala da ima za posledicu davanje otkaza zaposlenima koji moraju da ostanu kod kuće uz decu do 12 godina, niti bi to trebalo ostaviti na dobru volju poslodavca“, odgovara Ministarstvo na pitanja šta ono može da učini da zaštiti roditelje od otkaza zbog brige o deci, i da li bi poslodavci mogli da računaju na neki vid podrške, npr. finansijsku pomoć ili oslobađanje od poreza za određeni period.

Ovaj projekat finansira Evropska unija u saradnji sa listom Danas. Sadržaj ovog projekta je isključivo odgovornost lista Danas i ni na koji način ne odražava stavove i mišljenja Evropske unije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari