Vlast olako troši novac na šminkanje prestonice 1

Prestonica ima probleme višeg prioriteta od postavljanja muzičke fontane na Trgu Slavija, pogotovo što je reč o investiciji od 1,8 miliona evra, smatraju urbanisti sa kojima je razgovarao Danas.

Prema njihovim rečima, gradski funkcioneri bi morali da imaju više obzira prilikom trošenja budžetskih sredstava, kao i više sluha za stavove struke.

– Znate kako se kaže, kad si gazda onda smeš da radiš šta god hoćeš. Jedino što si zaboravio je da imaš milion i po stanovnika čiji novac trošiš – kaže za Danas bivši gradski arhitekta Đorđe Bobić.

Prema njegovim rečima, fontana je mogla da bude izgrađena za manje para a da se postigne isti efekat.

– Kada treba da se potroši skoro dva miliona evra javnog novca, struka i javnost moraju biti konsultovane, a u najmanju ruku treba napraviti konkurs. Trebalo je postaviti cenu, da izgradnja ne može da košta više od, na primer, pola miliona evra, kao što se radi u svim civilizovanim zemljama. Međutim, ova vlast ne misli da je to potrebno – smatra Bobić.

On razume želju vlasti da stalno građanima pokazuje kako brine o gradu i trudi se da on bude lepši, ali ističe da ipak mora postojati mera.

Goran Rodić, predsednik Građevinske komore Srbije, rekao je da u ovom trenutku u glavnom gradu postoje prioritetnije stvari u koje je trebalo uložiti novac. Prema njegovom mišljenju, Slavija je pre svega bitno saobraćajno čvorište i zbog toga je prvo trebalo rešiti saobraćajnu infrastrukturu.

– Fontana je puko šminkanje Slavije koje je trebalo da dođe na kraju. Trebalo je krenuti od podzemnih prolaza za pešake i tramvajskih šina, kako više ne bi dolazilo do zagušenja tokom špica. Takođe, deo tog novca je mogao da se preusmeri na uređenje gradskih fasada, ne samo zbog estetike, već zato što one predstavljaju opasnost za građane – upozorio je Rodić.

Predsednik Građevinske komore poručio je da bi prvo trebali da sredimo puteve u prestonici, kako se posle malo kiše ne bi stvarala jezera, pa tek onda da gradimo muzičke fontane i žičare.

O nedostatku celovitog rešenja govori nekadašnji direktor Urbanističkog zavoda Beograda Antonije Antić. On kaže da mu aktuelni radovi na Slaviji i nisu baš jasni jer idejni projekat nikad nije video, a najava gradskog menadžera da će se uvesti tramvajska linija od Slavije do Kalemegdana deluje kao da su predstavnici gradskih vlasti „iskoristili tu priliku da rade Slaviju“ kao nešto usputno, zapaža Antić.

– Ja se nadam da je uređenje fontane na Slaviji, uvođenje te linije, deo neke kompletne vizije, nekog kompletnog koncepta razvoja grada, celovite vizije Slavije, sa prikazom Trga, Mitićeve rupe, te pešačke zone do Kalemegdana kao i parkinga kod Narodne banke, onda možemo da komentarišemo da li je dobro ili ne – istakao je Antić.

Izgradnja muzičke fontane na trgu Slavija zvanično je počela ovog vikenda čime je otvorena i dugo najavljivana rekonstrukcija centralnog gradskog trga. Radovi su označeni postavljanjem zaštitne ograde i saobraćajne signalizacije, a prema najavama gradske vlasti, trajaće 155 dana tokom kojih neće dolaziti do obustave saobraćaja. Tokom zime je predviđeno pokrivanje gradilišta balonom kako bi sve bilo završeno na vreme.

Još uvek bez tendera za uređenje kružnog toka

Fontana prečnika 32 metra sa vodoskocima i do 16 metara, koja će izbacivati vodu u ritmu prateće muzike uz dekorativnu rasvetu idejno podseća na daleko poznatiju fontanu u Barseloni. Izvođač radova je kompanija „PMC inženjering“ iz Beograda, a tek u drugoj fazi predviđena je rekonstrukcija same saobraćajnice. Za ove radove raspisivani tenderi su bili neuspešni pa se očekuje da će novi biti objavljen u decembru. U javnosti se već govori da će ovim projektom pešački prelazi biti izmešteni 50 ili 100 metara od postojećih.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari