Analiza nesumnjivo pokazuje da u ratnim operacijama u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i na Kosovu i Metohiji razbijanje protivničkih oružanih snaga i drugih vojnih potencijala protivnika, što je inače glavni smisao vođenja oružane borbe, nije bio prioritetni cilj. U tim sukobima, naročito u nekim periodima, glavno obeležje bilo je oružano nasilje nad civilnim stanovništvom određene nacionalnosti.

Analiza nesumnjivo pokazuje da u ratnim operacijama u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i na Kosovu i Metohiji razbijanje protivničkih oružanih snaga i drugih vojnih potencijala protivnika, što je inače glavni smisao vođenja oružane borbe, nije bio prioritetni cilj. U tim sukobima, naročito u nekim periodima, glavno obeležje bilo je oružano nasilje nad civilnim stanovništvom određene nacionalnosti. Metode su bile masovna fizička likvidacija, proterivanje, stavljanje u koncentracione logore, seksualno zlostavljanje – rekao je na jučerašnjoj promociji knijge „Karakter i fizionomija jugoslovenskih ratova“ (Društvo za istinu o NOR u Jugoslaviji, 2007.) autor Jovo Ninković, general-

Sistematsko razaranje identiteta

-Uporedo sa ratnim dejstvima protiv civila sistematski su razarana gradska i seoska naselja, gospodarski i objekti civilne infrastrukture, kulturnoistorijski objekti, sve što je omogućavalo život civilnog stanovništva i očuvanje obeležja nacionalnog identiteta. Više od pet i po miliona je pomereno sa svojih prebivališta, oko 200 hiljada je smrtno stradalo, od čega je bilo 80 odsto civila – rekao je Jovo Ninković.

-potpukovnik u penziji.
Knjiga o kojoj su juče u Centru za kulturnu dekontaminaciju govorili urednik Šime Kronja i recenzenti Milenko Colić i Dragoljub Petrović, između ostalog, sadrži ključne istorijske aspekte raspada bivše Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije.
– Ratovi na prostoru bivše Jugoslavije su paradigma za savremene ratove uopšte, jer potvrđuju da definitivno nestaju klasični međudržavni i građanski ratovi. Reč je o novom modelu u kojem su ovi klasični modeli ispepletani, uz nove dodatke. Drugi je zajednički imenitelj da postojeće norme međunarodnog ratnog i humanitarnog prava, odnosno klasične vojnoteorijske postavke, nisu više dovoljno pouzdan oslonac za objektivnu analizu i klasifikaciju savremenih ratova – rekao je autor.
Šime Kronja rekao je da je „knjiga Jova Ninkovića sigurni vodič kroz ratna bespuća“.
– U njoj se minuciozno i kritički obrađuje pet ratova u kojim je, ne računajući NATO, bilo dvanaest zaraćenih strana. To je pacifistička istorija koja ne pretenduje da daje konačne sudove o ratovima u kojima sukobljene strane nisu poštovale Ženevsku konvenciju – rekao je Šime Kronja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari